Četrtek, 9. 7. 2015, 15.43
8 let, 7 mesecev
Najbogatejši slovenski športnik in njegovo ameriško popotovanje
Pisalo se je leto 2008, ko se je takrat 22-letni Goran Dragić odpravil poiskat srečo na naboru lige NBA. Izbrali so ga šele v drugem krogu kot 45. po vrsti, njegovi lastniki pa so sprva postali pri San Antonio Spurs. A so ga nemudoma poslali v Phoenix Suns in to odločitev pozneje tudi obžalovali.
Prva sezona je bila zanj težka, kakor je za vse novince, ki prihajajo iz Evrope. K sreči je imel v Stevu Nashu, ki ga je vzel za svojega, odličnega mentorja. Kanadčan, ki je zaznamoval ligo NBA, ga je znal motivirati in mu dal številne nasvete, da je lahko Gogi zdržal začetno fazo privajanja na težak svet najmočnejše lige na svetu.
Krstno sezono je na vsega eni tekmi začel v prvi peterki, nastopil pa na 55 tekmah.
V drugi sezoni je pri Phoenixu dobival že več priložnosti za dokazovanje, saj je na parketu prebil po pet minut več. V 18 minutah je tako dosegal 7,9 točke in 3 podaje, prvič in za zdaj edinkrat v karieri pa je okusil tudi slast igranja v končnici. V polfinalu zahodne konference se je razigral prav proti San Antoniu, ki se ga je po naboru hitro odrekel. V zadnji četrtini je namreč dosegel 23 od skupno 26 točk in zrežiral velik preobrat Phoenixa, ki je zaostajal že za 18 točk. Pohvalil se je lahko s petimi trojkami.
"Mislim, da je varno reči, da je bila to morda najboljša predstava v zadnji četrtini kakšne od tekem končnice, ki sem jo videl," ga je takrat pohvalil soigralec Grant Hill.
Sicer pa je tisto sezono dosegel tudi takratni strelski rekord kariere. Utahu je natresel 32 točk.
Zanj je sledil šok 24. februarja 2011, ko ga je Phoenix prodal v Houston. Čeprav mu je bilo sprva hudo, so bile Rakete, kot se je pozneje izkazalo, pravi kraj za osebno rast. Na tekmi proti Minnesoti se je veselil prvega trojnega dvojčka, potem ko je dosegel 11 točk in zbral prav toliko skokov ter podaj.
Zaradi "lockouta" v ligi NBA je leta 2011 veliko košarkarjev romalo v Evropo. Dragić je odšel k baskovskemu klubu Tau Ceramici, vendar se že decembra, ko se je liga začela, vrnil v ZDA. A bi lahko kaj kmalu moral kupiti vozovnico za New Orleans in ne za Houston. Bil je namreč v menjavi treh klubov.
Skupaj z Luisom Scolajem, Kevinom Martinom in Lamarjem Odomom bi romali v New Orleans, Houston bi iz Los Angelesa pridobil Pauja Gasola, Lakers pa bi se pohvalili s Chrisom Paulom. A je komisar lige David Stern razveljavil to menjavo in Goran je ostal v Houston.
Sprva je bil spet postavljen na rezervno klop in bil menjava za Kyla Lowryja, ki pa ga je marca nato napadla bolezen. Gogi je priložnost izkoristil in bil med drugim aprila izbran za najboljšega igralca tedna v zahodni konferenci. V marcu in aprilu je tako v povprečju igral po 35 minut na tekmo, njegove številke pa so bile odlične. V aprilu so se ustavile pri 18,9 točke, 7,7 podaje in 3,5 skoka na tekmo.
Po vidnem vzponu je zanimanje zanj postalo bistveno večje, pod svoje okrilje pa ga je spet zvabil Phoenix, ki mu je dal bistveno bolj odprte roke. Podpisal je štiriletno pogodbo v višini 30 milijonov dolarjev z možnostjo, da se po treh letih poda na tržnico, kar je naposled tudi izkoristil.
V dresu Sonc je še bolj zažarel. Februarja 2013 je namreč dosegel nov mejnik in proti Portlandu v statistiko vpisal 18 podaj. Veliko predstavo je prikazal 24. marca proti Brooklyn Nets, proti katerim mu je le ena podaja zmanjkala do novega trojnega dvojčka – 31 točk, 12 podaj, 9 skokov.
Pred sezono je Phoenix v svoje vrste pripeljal Erica Bledsoja, kar je pomenilo, da bo na mestu organizatorja igre postala gneča, saj prostora za dva ni. Gorana so postavili na mesto visokega branilca, kjer je imel manj žoge v rokah, kar mu ni bilo všeč.
Bledsoe se je nato poškodoval in bil dobra dva meseca odsoten, v tem času pa nanizal nekaj izjemnih predstav. Nov strelski rekord je sledil 28. februarja proti New Orleansu. Dosegel je neverjetnih 40 točk.
Prav ta sezona pa je bila zanj individualno najbolj uspešna, čeprav se mu je končnica za las izmuznila. Vpisal se je namreč v klub 20-50-40, v katerem so bili pred njim njegov trener Jeff Hornacek, legendarni Dražen Petrović, Dirk Nowitzki, LeBron James in Kevin Durant. Številka 20 pomeni, da je dosegal več kot 20 točk na tekmo. Številka 50 pomeni, da je bil njegov met iz igre boljši kot 50 odstotkov. Številka 40 točk pa pomeni, da je bil pri metu za tri točke natančnejši od 40 odstotkov.
Grenak okus je imel le, ko ga niso povabili na tekmo zvezd, saj so številni menili, da bi si zaslužil mesto na tekmi All-Star. Zato pa je prejel nagrado za košarkarja, ki je najbolj napredoval, predsednik Slovenije Borut Pahor pa mu je dodelil jabolko navdiha, ker je vzgled in navdih za ljudi pri nas doma.
Zadnja sezona je bila zanj zelo burna. Phoenix je poleti v svoje vrste pripeljal še tretjega organizatorja igre Isaiaha Thomasa, kar je še oteževalo delo našemu igralcu, ki potrebuje žogo v svojih rokah. Tako pa se je nemalokrat znašel v stranskih vlogah. Film je počil februarja, ko je hotel zapustiti Phoenix, kjer se ni več počutil dobro. Novo okolje je našel pri Miami Heat ob boku zvezdnika Dwayna Wada.
Miami je takoj vzljubil, tudi tam pa ni dočakal končnice, saj so bili ključni košarkarji poškodovani. Po sezoni se je odločil, da ne bo izkoristil zadnjega leta pogodbe, ki bi mu navrgla 7,5 milijona dolarjev, saj je verjel, da lahko iztrži bistveno več.
In je. 1. julija se je dogovoril ter osem dni pozneje podpisal petletno sodelovanje, ki je ovrednoteno na približno 85 milijonov ameriških dolarjev (okoli 77 milijonov evrov), kar je z naskokom največ, kar je kdaj koli kakšen od slovenskih športnikov zaslužil.
A to ni glavna nagrada, saj si med drugim želi osvojiti tudi naslov prvaka v ligi NBA.