8 let, 5 mesecev

Liga NBA Liga NBA

Nedelja, 17. 4. 2011, 21.05

Memphis in New Orleans pripravila presenečenji

V severnoameriški košarkarki ligi NBA so bile v noči na ponedeljek štiri tekme prvega kroga končnice. Memphis je v gosteh presenetil San Antonio, New Orleans pa branilce naslova.

Potem ko je prvi dan končnice v ligi NBA minil brez pretresov, so naslednji štirje obračuni že postregli s presenečenji. Osrednji vlogi sta odigrala španska brata Gasol. Mlajši Marc je z Memphis Grizzlies na gostovanju premagal najboljšo ekipo rednega dela na zahodu San Antonio, pet let starejši Pau pa je izgubil v dresu prvakov iz Los Angelesa.

Pau Gasol je z druščino sklonjenih glav zapustil Staples Center v Los Angelesu, saj jih je s 109:100 presenetil New Orleans, za katerega je Chris Paul dosegel 33 točk, 14 podaj in sedem skokov, Carl Landry jih je dodal 17, Jarrett Jack pa 15. Ključne točke je ob delnem izidu 8:0 v zaključku tekme dosegel prav Chris Paul.

Gledalci so bili neusmiljeni do svojih ljubljencev, saj so jih iz dvorane pospremili z žvižgi. Vlogo favoritov je upravičil le Kobe Bryant s 33 točkami, najbolj pa je razočaral Pau Gasol, ki je ob metu iz igre 2:9 zbral vsega osem točk.

"Šokiran sem. Razočaran in presenečen nad tem, kar se je dogajalo na igrišču. Bili smo brez energije in zasluženo izgubili, saj je bil tekmec bolj razpoložen in si je bolj želel zmage," je dejal Pau Gasol.

Povsem drugačne volje je bil njegov brat Marc, ki je odigral briljantno partijo v dresu Memphisa in bistveno pripomogel k prvovrstnemu presenečenju. Odločilni koš, trojko, je 23 sekund pred koncem tekme zadel Shane Battier, Marc Gasol pa je za prvo zmago v končnicah Memphisa v zgodovini zbral 24 točk, devet skokov in štiri ukradene žoge.

"Celo sezono imamo težave, vendar to je zdaj končnica in očitno so se stvari spremenile," je dejal Marc Gasol. V vrstah San Antonia, ki je že šestič v nizu izgubil uvodno tekmo končnice, je Tony Parker zbral 20 točk, Tim Duncan 16 točk in 13 skokov, mesto poškodovanega Manuela Ginobilija (komolec) pa je zavzel George Hill in dosegel 15 točk.

Na preostalih dveh prizoriščih sta se tekmi odvili po pričakovanjih, čeprav so bili košarkarji New Yorka zelo blizu še eni senzaciji v Bostonu. Domačini so vodstvo s 85:84 prevzeli 12 sekund pred koncem s trojko Raya Allena, gostje pa so imeli v zadnjem napadu priložnost za zmago, vendar Carmelo Anthony ni zadel poskusa za tri točke. Slednji je v drugem polčasu metal 1:11, veliko bolj natančen pa je bil njegov soigralec Amare Stoudemire, ki je bil z 28 točkami najboljši strelec tekme.

Do konca je bila tesna tudi tekma v Oklahomi, kjer so gostitelji po zaslugi 41 točk Kevina Duranta in 31 Russella Westbrooka zadržali nalet Denverja. Westbrook je zadel tako za vodstvo 102:99 dobro minuto pred koncem, kot za 104:101, ko je na semaforju ostalo še 22 sekund.