22.42

EuroBasket Tivoli Slovenija Rusija Božidar Maljković

Nedelja, 18. 8. 2013, 22.42

Maljković je imel prav o Rusih: ključ so bile (ne)izgubljene žoge in nepopustljivost

Praktično celotno pripravljalno tekmo v Tivoliju so imeli pobudo čvrsti ruski košarkarji, a so izbranci Božidarja Maljkovića v pravem trenutku zaigrali po pravih notah in prišli še do osme zmage.

Že po zmagi nad Bosno in Hercegovino je slovenski selektor Božidar Maljković poudaril, da bo Rusija bistveno bolj čvrst nasprotnik, v kar smo se lahko prepričali v tivolski dvorani. V prvem polčasu so prikazali hitro igro in s prodori prisilil domače košarkarje na podvajanje ter s tem prišli do igralca viška. Na žalost slovenskih košarkarjev so bili gostje nato izza črte 6,75 m še izjemno natančni in po koncu prvih desetih minutah vodili s kar 30:16. Rusi so do odmora metali trojke celo 7/12 (krvnik Slovenije v Litvi Sergej Monja in Anton Ponkrašov 3/3), res pa je, da so bili praktično venomer neovirani pri svojih poizkusih.

Junaki so imeli obilico preglavic pri pokrivanju tekmeca in ob odličnem odstotku meta gostov ( 8/13 (61,5%) za dve točki in 7/12 (58%) za tri točke) niso mogli razviti hitre igre. Za odtenek smo jo lahko videli v drugi četrtini. Po dveh hitrih protinapadih in zaključku Klemna Prepeliča se je Slovenija približala na vsega tri točke zaostanka (29:32), a je vnovič sledila nezbranost v obrambi, kakor tudi v napadu pri izvajanju prostih metov. Zgrešili so jih deset (16/26), kar je pri rezultatu 45:37, ki je bil ob polčasu za Rusijo, pomemben podatek. Da so jih metali slovenski košarkarji toliko, je treba pripisati "zasluge" sodniški trojki, ki se je znova nekako po nepotrebnem silila v ospredje.

Ob prepoznavni hitri igri in treh protinapadih je Slovenija uspela ujeti priključek pri 47:49, rezultatsko pa se je po dolgem času izenačila, ko je Mirza Begić zadel za 55:55. A je znova sledila ruska kanonada trojk. Vitalij Fridzon jih je zadel kar tri v tretji četrtini, eno neverjetno še neugodni Aleksej Šved in Rusi so kaj kmalu vodili z 61:55. Nešportna osebna napaka Dmitrija Kulagina nad Domnom Lorbkom ob vnovičnem protinapadu slovenskih košarkarjev je znova približala izbrance Božidarja Maljkovića na 59:61.

Nazadnje so košarkarji v zeleno-beli opravi vodili pri 11:10, za vnovično veselje pa je poskrbel Gašper Vidmar s silovitim zabijanjem in dodatno zadetim prostim metom za 62:61. S potezo je ogrel poln Tivoli, za dodatno ekstazo pa je poskrbel razigrani Jaka Blažič (14 točk), ki je v protinapadu povišal vodstvo na 64:61. Očitno Gorenjcu ležijo hokejske dvorane, v katerih je kot otrok igral hokej.

V pravem trenutku je postal vroč še Boštjan Nachbar. V izjemno napeti zadnji četrtini je dosegel dvanajst od skupno osemnajstih točk. Po njegovem zabijanju je Slovenija minuto pred koncem vodila z 80:76. Na srečo zaradi petih osebnih napak ni bilo več v igri Monje, ki je pred dvema letoma na evropskem prvenstvu v Litvi ravno v zadnji sekundi priboril svoji ekipi zmago proti Sloveniji. Nepopustljivost do konca in le štiri izgubljene žoge v zadnjih treh četrtinah je obrodilo sadove in slovenski košarkarji so se tako veselili že osme zmage v devetih pripravljalnih tekmah.