3

Liga NBA Denver Nuggets Miami Heat Dallas Mavericks Vlatko Čančar Vlatko Čančar Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić

Nedelja, 2. 5. 2021, 6.20

Liga NBA, 1. maj

Popoln izplen za Slovence; Dončićev Dallas do zmage devet sekund pred koncem tekme #video

3

Luka Dončić | Luka Dončić in Dallas Mavericks so s 125:124 premagali Washington. Zmagovito trojko je po asistenci Dončića zadel Dorian Finney-Smith. | Foto Guliverimage

Kakšen večer za slovensko obarvane klube v ligi NBA! Dallas Mavericks z Luko Dončićem na čelu, ki se je po poškodbi komolca vrnil na parket, so doma tesno, s 125:124, premagali Washington, Miami Heat Gorana Dragića je bil s 124:107 precej boljši od Clevelanda, Denver, sicer brez Vlatka Čančarja v postavi, pa je s 110:104 ugnal Los Angeles Clippers. Dončić je bil tudi tokrat izjemno razpoložen in najzaslužnejši za zmago Dallasa, ki je skočil na peto mesto v zahodni konferenci. V 39 minutah je dosegel 31 točk, 12 skokov in podelil zanj rekordnih 20 asistenc. Tudi tisto, ki jo je Dorian Finney-Smith devet sekund pred koncem tekme pretvoril v trojko za končno zmago Dallasa.

Luka Dončić, ki je igral s kineziološkimi trakovi na levem komolcu - ti so pričali o poškodbi, zaradi katere je v noči na petek izpustil tekmo z Detroitom -, je 1,3 sekunde pred koncem ujel še žogo po zgrešenem metu tekmecev in s tem poskrbel za slavje domačih.

31 točk Luke Dončića:

Po tekmi je bil bolj kot z novim trojnim dvojčkom in metom iz igre 12/23 zadovoljen s tem, da je izgubil samo eno žogo. "To se še ni zgodilo," se je muzal Ljubljančan. Z njegovo igro je bil več kot zadovoljen tudi trener Rick Carlisle. "Mislim, da je Luka danes igral izvrstno na obeh straneh igrišča. V vsaki akciji je napravil pravilno odločitev in za povrh nato še ujel zadnjo žogo po zgrešenem metu Bradleyja Beala. Spektakularno," je povzel predstavo Dončića.

Luka Dončić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Dallas je po pomembni zmagi napredoval na peto mesto zahodne konference, Dončić, ki je prekinil post 21 tekem brez trojnega dvojčka, pa si je znova prislužil vpis v košarkarsko zgodovino.

Poglejte si zmagovito trojko Doriana Finneyja-Smitha po asistenci Luke Dončića.

Nov(i) vpis(i) v košarkarsko zgodovino

S 35. trojnim dvojčkom v karieri (in 10. v tej sezoni) na lestvici košarkarjev, ki jim je najhitreje uspel ta dosežek, Dončić zaostaja zgolj za legendarnim Oscarjem Robertsonom, ki je veljal za kralja trojnih dvojčkov.

22-letni Ljubljančan je 35. trojni dvojček dosegel na svoji 190. tekmi v ligi NBA, edini, ki mu je to uspelo še hitreje, je bil Robertson, ki je za ta dosežek potreboval zgolj 82 tekem. Dončić je na lestvici prehitel še enega legendarnega košarkarja, Magica Johnsona, ki mu je to uspelo v 204 tekmah.

Dončić, ki se tokrat ni mogel opreti na soigralca Kristapsa Porzingisa, saj je ta spet poškodovan, pa je dosegel še en mejnik. Prispeval je 20 asistenc, kar je največ do zdaj.

In s tem presežkov še ni konec. Postal je celo prvi v zgodovini lige NBA, ki je dosegel ''triple-double'' z vsaj 30 točkami in 20 asistencami, pri čemer ga je iz igre krasil več kot 50-odstotni met. Postal je tudi najmlajši košarkar v ligi NBA, ki je dosegel na eni tekmi vsaj 30 točk in 20 asistenc. To mu je uspelo pri 22 letih in 62 dneh, prejšnji rekorder Devon Williams je to dosegel pri 22 letih in 212 dneh.

Dončić je prvi košarkar v ligi NBA, ki je po 10. decembru 2016 podelil soigralcem na eni tekmi vsaj 20 asistenc, pri tem pa ni izgubil več kot eno žogo. To je nazadnje pred slabimi petimi leti uspelo Chrisu Paulu. Po letu 1996 se lahko z omenjenim podvigom pohvalijo še John Stockton, Avery Johnson, Steve Nash, Deron Williams in Chris Paul. Dončiću je izmed omenjene šesterice uspel podvig kot najmlajšemu.

Westbrook za las zgrešil 32. trojni dvojček v sezoni

Na strani poraženega Washingtona se je odlično znašel Russell Westbrook, ki je bil najboljši strelec tekme v American Airlines Centru. Dosegel je 42 točk in bil le za eno asistenco "prekratek" za 32. trojni dvojček sezone in 178. v karieri.

Goran Dragić je k zmagi Miamija (124:107) prispeval devet točk, sedem asistenc in pet skokov. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Goran Dragić je k zmagi Miamija (124:107) prispeval devet točk, sedem asistenc in pet skokov. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Dragič devet točk, Čančar ni igral

Na preostalih dveh tekmah klubov s slovenskim pridihom ni bilo tako dramatično v zaključku, so se pa v obeh veselili zmage. Miami Heat je s 124:107 v Clevelandu ugnal Cavaliers, Denver Nuggets pa s 110:104 v Los Angelesu Clippers.

Goran Dragić je v igro vstopil s klopi Miamija ter v 29 minutah dosegel devet točk, sedem asistenc in pet skokov, Vlatko Čančar pa za Denver ni dobil priložnosti za igro.

Miami je na sedmem mestu na vzhodnem delu, a je po 34 zmagi ob 30 porazih ujel Boston, ta je na šestem mestu, ki še neposredno vodi v končnico.

Utah Jazz vztraja na prestolu lige NBA

Utah Jazz je s 106:102 premagal Toronto in je na čelu zahodne konference in tudi celotne lige. Prvi strelec tekme je bil v dresu zmagovalcev Hrvat Bogdan Bogdanović s 34 koši ter po štirimi asistencami in skoki.

Ekipa Golden State Warriors je ugnala Houston Rockets s 113:87. Stephen Curry je v prvem polčasu za zmagovalce zadel le dva meta iz 12 poskusov iz igre, v tretji četrtini pa je zabeležil 23 od svojih 30 točk ter v zadnji četrtini ni igral, saj so Warriors tekmece v tretjem delu nadigrali z 39:12 za vodstvo z 88:67. Odpisani Houston je zadnja ekipa lige, Warriors pa se še borijo za končnico.

Liga NBA, 1. maj:

Charlotte Hornets : Detroit Pistons 107:94
T. Rozier 29, M. Bridges 27, P. J. Washington 16, 8 sk.; F. Jackson 25, S. Bey 22

Houston Rockets : Golden State Warriors 87:113
K. Martin Jr. 16, 9 sk. in 8 as.; S. Curry 30, A. Wiggins 20

Atlanta Hawks : Chicago Bulls 108:97
T. Young 33, C. Capela 20, 11 sk., J. Collins 13, 10 sk.; T. Young 20, 9 as., in 7 sk., C. White 12, T. Satoransky 12

Cleveland Cavaliers : Miami Heat 107:124
K. Love 25, C. Sexton 25; Goran Dragić v 29 minutah 9 točk, 7 asistenc in 5 skokov, K. Nunn 22, D. Robinson 20

Orlando Magic : Memphis Grizzlies 112:111
C. Anthony 26, D. Bacon 23, M. Wagner 24; D. Brooks 23, J. Morant 22, K. Anderson 21

Minnesota Timberwolves : New Orleans Pelicans 136:140 (podaljšek)
A. Edwards 29, 9 sk., K. Towns 28, 14 sk.; Z. Williamson 37, 9 sk., L. Ball 33, 11 sk., E. Bledsoe 16

Oklahoma City Thunder : Indiana Pacers 95:152
M. Brown 16; D. McDermott 31, D. Sabonis 26, 19 sk. in 14 as., C. LeVert 25

Dallas Mavericks : Washington Wizards 125:124
Luka Dončič v 39 minutah trojni dvojček z 31 točkami, 20 asistencami in 12 skoki
, D. Finney-Smith 22, M. Kleber 17; R. Westbrook 42, 10 sk. in 9 as., B. Beal 29

Utah Jazz : Toronto Raptors 106:102
B. Bogdanović 34, J. Ingles 15, 9 as., J. Clarkson 15

LA Clippers : Denver Nuggets 104:110
P. George 20, R. Rondo 18, D. Cousins 16; N. Jokić 30, 14 sk., M. Porter Jr. 25, Vlatko Čančar ni igral.

Kevin Porter Jr.
Sportal Le dan po hudi kazni do norega rekorda v ligi NBA #video
LeBron James
Sportal Šestdeset točk Tatuma za zmago Bostona, Sacramento pokvaril vrnitev prvega zvezdnika lige NBA #video