Petek, 15. 9. 2017, 17.38
7 let, 1 mesec
Luna vaša, zlata naša
Kakšno je ozadje slogana na transparentu, ki se te dni širi po Facebooku #foto
V dneh, ko Slovenija jadra na valovih košarkarske evforije, se je po družbenih omrežjih znova začela deliti znamenita črno-bela fotografija iz leta 1970, na kateri v oči bode napis na navijaškem transparentu, Luna vaša, zmaga naša. Poznate ozadje zgodbe? Razkriva ga Ivo Daneu, legenda jugoslovanske in evropske košarke.
Ivo Daneu, kapetan jugoslovanske košarkarske reprezentance, ki ji je bil legendarni transparent namenjen. "Seveda se spomnim tega plakata," je bil ob našem klicu zgovoren Ivo Daneu, legendarni košarkar, eden od 12 igralcev, ki so daljnega leta 1970 v Hali Tivoli v Ljubljani postali svetovni košarkarski prvaki, in ki jim je bil pomenljiv napis namenjen.
Američanom prvi polet na Luno, Jugoslovanom naslov svetovnih prvakov
"Transparent so izdelali navijači iz Primorske, saj veste, navijači so vedno polni idej, meni pa so nekaj let pozneje ob eni od obletnic podarili kopijo. Razlog za besedilo Luna vaša, zlata naša je ameriški polet na luno leta 1969, leto pred prvenstvom, ki so ga takrat označili za majhen korak za človeka, a velik za človeštvo. Navijači so z njim želeli povedati, da so naši tekmeci resda osvojili luno, zlata medalja svetovnega prvenstva pa bo vendarle naša," se je spominjal Daneu, kapetan ekipe, ki je leta 1970 na domačem svetovnem prvenstvu osvojila naslov svetovnih prvakov.
Reprezentanco Jugoslavije so na SP 1970 poleg Daneua sestavljali: Krešimir Ćosić, Petar Skansi, Nikola Plećaš, Vinko Jelovac, Aljoša Žorga, Rato Tvrdić, Damir Šolman, Ljubodrag Simonović, Trajko Rajković, Dragutin Čermak in Dragan Kapičić. Ekipo je vodil Ranko Žeravica).
Utrinki s SP v košarki leta 1970:
Predstavitev reprezentance na svetovnem košarkarskem prvenstvu, ki ga je pred 47 leti gostila Hala Tivoli.
Komplet odličij za najboljše
Dragocena zmaga pred domačim občinstvom. V sredini je Ivo Daneu, kapetan jugoslovanske reprezentance. Foto: Miloš Švabić, hrani: Muzej novejše zgodovine Slovenije. Foto: hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije.
Navijači so s tem istim plakatom po zmagi jugoslovanske reprezentance vandrali po Ljubljani, se fotografirali, nazadnje pa pristali pred hotelom Lev v Ljubljani, kjer so bili nastanjeni tudi ameriški košarkarji.
"Američane je plakat seveda razjezil, zato so navijače obmetavali z vrečkami, napolnjenimi z vodo," se je spomnil Daneu, ki bo 6. oktobra letos praznoval 80. rojstni dan, nekaj dni pozneje pa ga čaka še izzid biografije.
Navijači so že na transparentu napovedali, kaj si želijo. Če so bili jugoslovanski košarkarji na olimpijskih igrah v Mehiki leta 1968 podprvaki, naj bodo v Ljubljani okronani za svetovne prvake.
Naslov svetovnih prvakov je bil zgodovinski dosežek jugoslovanske košarke, o velikem medijskem zanimanju pa pričajo številke, ki so jih pred leti zbrali v Muzeju novejše zgodovine Slovenije.
Svetovno košarkarsko prvenstvo v Jugoslaviji je spremljalo 336 novinarjev, reporterjev, komentatorjev in fotografov z vsega sveta. Več kot 2500 ohranjenih večinoma črno-belih fotografskih posnetkov sedmih fotografov: Naceta Bizilja, Svetozarja Busića, Marjana Cigliča, Egona Kašeta, Edija Šelhausa, Miloša Švabića in Matije Juroviča hrani Muzej novejše zgodovine, dosežku pa se poklanja tudi film srbskega režiserja Darka Bajića z naslovom Postali bomo prvaki sveta.
Napovednik filma Postali bomo prvaki sveta:
1