Četrtek, 3. 5. 2018, 16.55
6 let, 8 mesecev
Evroligaška koalicija proti svojeglavemu Grku
Predstavniki klubov z evroligaško A licenco so v skupnem pismu ostro obsodili vedenje lastnika atenskega Panathinaikosa Dimitris Giannakopoulos, ki medtem pri svojih spletnih napadih ne popušča.
Dimitris Giannakopoulos: svojeglavi lastnik Panathinaikosa.
Kar 123.275 sledilcev ima na svojem Instagramovem profilu lastnik košarkarskega velikana Panathinaikosa Dimitris Giannakopoulos. Njegovi zapisi, predvsem tisti, uperjeni proti vodstvu evrolige, na čelu katere je Jordi Bertomeu, pa so tako odmevni, da pogosto dosežejo občutno več ljudi. 43-letni grški poslovnež je že lep čas trn v peti vodilnih mož najmočnejšega evroligaškega košarkarskega tekmovanja. Ker pa so med četrtfinalnimi tekmami njegove strupene spletne puščice dobile nekaj dodatne ostrine, so se zganili tudi predstavniki ostalih evroligaških klubov.
Tožba?
V skupnem pismu so predstavniki desetih klubov (Anadolu Efes, CSKA, Barcelona, Fenerbahče, Maccabi Tel Aviv, Olympiacos, Olimpia Milano, Real Madrid, Saski Baskonia in Žalgiris) zapisali, da je Giannakopoulosovo vedenje v popolnem nasprotju z etičnimi načeli in športnimi vrednotami. Vztrajajo, da takšna oseba ne more biti vključena v evroligo. Poleg tega pa so napovedali sodne postopke proti lastniku nekdanjega prvaka, s katerim naj bi "popravili škodo, ki jo je storil podobi, ugledu, verodostojnosti tekmovanja, klubov, sodnikov in vodstva tekmovanja na čelu s predsednikom".
Panathinaikos še naprej v evroligi?
Predstavniki klubov zatrjujejo, da bi Panathinaikos moral ostati del evroligaške družine, saj so prepričani, da navijači ne bi smeli plačevati cene zaradi dejanj ene osebe. Prav ta oseba, Dimitris Giannakopoulos, pa že lep čas napoveduje tudi izstop kluba iz evrolige. Še več, ta teden se bo z njim sestal generalni sekretar Mednarodne košarkarske zveze Patrick Baumann. Tema pogovora? Morebitna vključitev Panathinaikosa v Fibinio ligo prvakov, v kateri je letos nastopala tudi Petrol Olimpija.
Mafija z jasnim botrom
Giannakopoulos je sicer evroligo večkrat primerjal z mafijo, Bertomeua pa označil za botra. Večkrat se je obregnil tudi ob sojenje, pred tednom pa na Instagramu objavil zanimiv zapis s fotografijami nekdanjih košarkarjev, zdajšnjih funkcionarjev. Med njimi je bil tudi generalni sekretar Košarkarske zveze Slovenije Radoslav Nesterović. "V košarkarski skupnosti je toliko cenjenih ljudi, ki bi lahko vodili evroligo. Do kdaj bomo sprejemali nesposobnega Bertomeua," se je vprašal grški milijonar, ki se še vedno ni sprijaznil z izpadom svojega Panathinaikosa, od katerega je bil v četrtfinalu boljši Real.
Za kazni že 420 tisoč evrov
Giannakopoulos je bil zaradi predolgega jezika in prehitrih prstov tudi že večkrat kaznovan. Najbolj lani, ko je žalil navijače Fenerbahčeja. Takrat je ob 60 tisoč evrih kazni prejel tudi kar polletno prepoved obiskovanja tekem. Kazen je trikrat tudi prekršil in na račun tega prejel še 360 tisoč evrov kazni. Svojo pravico je sicer iskal pri športnem arbitražnem sodišču v Lozani, a ostal praznih rok. Vmes je vodstvu evrolige sporočil: " Če me boste še naprej tako kaznovali, boste morda pokrili primanjkljaj, ki ga ima vaša organizacija!"
Družinski imperij
In kdo pravzaprav je Dimitris Giannakopoulos, ki daje vtis nezlomljivega brezbrižneža, ki ne priznava evroligaških usmeritev in se zanaša na bogato zaledje? Gre za sina Pavlosa in nečaka Thanasisa Giannakopoulos, ki sta se leta 2012 umaknila z vrha Panathinaikosa, ta je pod njunim vodstvom in ob znatni pomoči Željka Obradovića postal najboljši evropski klub. Po njuni zaslugi je tudi podpredsednik nadzornega odbora podjetja Viamex, ki se ukvarja s prodajo zdravil. Družinski imperij naj bi presegal milijardo evrov. Dimitris pa je svojo dejavnost razširil še na medijski trg. Ustanovil je medijsko podjetje DPG Digital Media, ki izdaja več spletnih medijev in sooblikuje tudi grško verzijo globalnega medija CNN.