Torek,
7. 8. 2018,
10.51

Osveženo pred

5 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,04

1

Natisni članek

Dirka po Franciji Lawson Craddock

Torek, 7. 8. 2018, 10.51

5 let, 8 mesecev

Lawson Craddock

Z narobe obrnjeno številko 13 je Tour končal na zadnjem mestu in ne bo ga mogoče pozabiti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,04

1

Lawson Craddock | Ameriški kolesar Lawson Craddock,  član ekipe EF Education First-Drapac, je z zlomljeno lopatico prevozil vseh 21 etap francoskega Toura. V skupni razvrstitvi je zasedel zadnje mesto in si privozil naziv Lantern Rouge. Vzporedno z dirko je zbiral tudi sredstva za obnovo velodroma v Houstonu, kjer je naredil prve kolesarske zavoje. Za zdaj je zbral že več kot 260 tisoč dolarjev. | Foto Reuters

Ameriški kolesar Lawson Craddock, član ekipe EF Education First-Drapac, je z zlomljeno lopatico prevozil vseh 21 etap francoskega Toura. V skupni razvrstitvi je zasedel zadnje mesto in si privozil naziv Lantern Rouge. Vzporedno z dirko je zbiral tudi sredstva za obnovo velodroma v Houstonu, kjer je naredil prve kolesarske zavoje. Za zdaj je zbral že več kot 260 tisoč dolarjev.

Foto: Reuters

Medtem ko se Primož Roglič te dni udeležuje sprejemov, s katerim ga javnost želi počastiti za izjemne nastope na letošnjem Touru, pa se smeji tudi 26-letnemu ameriškemu kolesarju Lawsonu Craddocku, članu ekipe EF Education First-Drapac, ki je kljub zlomu lopatice v 1. etapi Toura vztrajal vse do Elizejskih poljan v Parizu in končal francosko pentljo. V generalni razvrstitvi je resda zasedel zadnje mesto, a je za poseben namen zbral že več kot 260 tisoč dolarjev.

Ko se je 26-letni Američan Lawson Craddock podal na svoj prvi Tour, si najbrž ni mislil, da ga bo zaznamoval na prav poseben način. V generalni razvrstitvi je zasedel zadnje mesto (zadnji je bil v večini etap, a mu je uspelo prehiteti časovno zaporo) in si s tem prislužil naziv Rdeča lanterna (Lanterne rouge), ki označuje kolesarja, ki se je uvrstil povsem na rep skupne razvrstitve.

Po predzadnji kronometrski etapi so ga prevzela čustva:

Rdeča lanterna na lanskem Touru je pripadla Britancu Luku Roweu iz ekipe Sky. | Foto: Twitter - Voranc Rdeča lanterna na lanskem Touru je pripadla Britancu Luku Roweu iz ekipe Sky. Foto: Twitter - Voranc Zadnjemu na Touru pripada naziv Rdeča lanterna

Craddocku je kot zadnjemu na Touru pripadel naziv Rdeča lanterna. Ime izvira iz rdeče svetilke, ki je bila včasih obešena na zadnjem vagonu vlaka in je strojevodje opozarjala na nevarnost v daljavi.

Rdeče lanterne na zadnjih desetih Tourih (Vir: Wikipedia):

- 2018  Lawson Craddock (ZDA)
- 2017  Luke Rowe (VB)
- 2016  Sam Bennett (IRS)
- 2015  Sébastien Chavanel (FRA)
- 2014  Ji Cheng (CHN)
- 2013  Svein Tuft (KAN)
- 2012  Jimmy Engoulvent (FRA)
- 2011  Fabio Sabatini (ITA)
- 2010  Adriano Malori (ITA)
- 2009  Yauheni Hutarovich (BEL)

Za obnovo velodroma v Houstonu je zbral že več kot 260 tisoč dolarjev

A kljub slabemu rezultatskemu izkupičku, za katerega je bil kriv tudi zlom lopatice v 1. etapi, je njegov izkupiček na drugem področju povsem drugačen. Za obnovo velodoroma Alkek je namreč zbral več kot 260 tisoč dolarjev.

Že pred odhodom v Francijo je napovedal, da bo za vsako prevoženo etapo doniral 100 dolarjev v sklad za obnovo velodroma Alkek v Houstonu, kjer je kot desetletni nadobudnež začel svojo kolesarsko kariero. Prav na velodromu Alkek, ki je v svoji več kot 30-letni zgodovini gostil najrazličnejša tekmovanja, tudi kvalifikacije za olimpijske igre, je Craddock napravil prve tekmovalne zavrtljaje, za zmago v poletni ligi, ki danes nosi njegovo ime, pa dobil kolo. Kot je povedal v intervjuju za spletno stran Flobikes, se od kolesa od takrat sploh ni več ločil.

Craddocku je na Touru pripadla štartna številka 13. Zaradi vraževerja jo je obrnil na glavo. V prvi etapi je narobe obrnil trinajstico na desni strani, a mu to ni prineslo sreče, prej obartno, zato se je odločil, da poskusi še z obratom leve trinajstice. | Foto: Twitter - Voranc Craddocku je na Touru pripadla štartna številka 13. Zaradi vraževerja jo je obrnil na glavo. V prvi etapi je narobe obrnil trinajstico na desni strani, a mu to ni prineslo sreče, prej obartno, zato se je odločil, da poskusi še z obratom leve trinajstice. Foto: Twitter - Voranc

Velodromu, ki je bil med lanskim pustošenjem hurikana Harvey v Houstonu poplavljen, bi rad vrnil za vse, kar je posredno on dal njemu. Odločil se je, da z dobrodelno kolesarsko obarvano kampanjo zbere sredstva za obnovo velodroma.

Denarno pomoč je zbiral tudi z dražbo, na kateri so se ljubitelji kolesarstva lahko potegovali za po meri izdelane kolesarske čevlje z logotipom Houston Strong znamke Lake shoes cycling ekipnega opremljevalca, ki jih je Craddock nosil na Dirki po Kaliforniji in Kriteriju du Dauphiné. A to še ni konec, na dražbi je zdaj tudi kolo Cannondale SuperSix EVO, s katerim je prevozil najmanj 12 etap 105. Dirke po Franciji.

Ko je opravil s kronometrom, predzadnjo etapo na letošnji Dirki po Franciji, je vedel, da je že skoraj na cilju.  | Foto: Reuters Ko je opravil s kronometrom, predzadnjo etapo na letošnji Dirki po Franciji, je vedel, da je že skoraj na cilju. Foto: Reuters

Če ne bi šlo za kampanjo bi že zdavnaj odstopil

Craddockov prvotni cilj je bil zbrati 2100 dolarjev, a na račun se je do zdaj nateklo že več kot 260 tisoč dolarjev!

Odziv na kampanjo, ki jo podpira navdihujoča zgodba, je presenetil vse, še najbolj pa Craddocka. Priznal je, da bi brez nje že zdavnaj odstopil z dirke, tako pa je, običajno povsem na repu karavane, s štartno številko 13, zaradi vraževerja obrnjeno na glavo, z mislijo na vse dobro, kar bo njegov trud prinesel velodromu, vztrajal vse do Pariza.

Tam se je v soju žarometov zasluženo sončil Valižan Geraint Thomas (Sky), ki je prvič zmagal na francoski pentlji. Ta bo posebno mesto imela tudi v slovenski športni zgodovini - Primož Roglič (LottoNL-Jumbo)  je namreč s 4. mestom (dve etapi pred ciljem je bil celo tretji) dosegel najboljšo slovensko uvrstitev na Touru. 28-letnik iz Strahovelj pri Kisovcu ima na svojem računu tudi dve etapni zmagi na Touru. 

Primožu Rogliču so včeraj pripravili sprejem v Ljubljani, danes pa ga ob 19. uri pričakujejo v Zagorju ob Savi.
Sportal Veliki Primož Roglič med svojimi navijači: Šele doma sem občutil to evforijo #video