Tina Vovk

Četrtek,
14. 11. 2013,
15.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Lance Armstrong kazen

Četrtek, 14. 11. 2013, 15.01

8 let, 8 mesecev

Nič ne kaže, da bi Armstrongu zmanjšali "smrtno kazen"

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik Mednarodne kolesarske zveze (UCI) je Lancea Armstronga pozval, naj sodeluje z neodvisno preiskavo o preteklosti dopinga v športu, še posebej glede obtožb o svojem odnosu z UCI.

Brian Cookson je padlega kolesarskega zvezdnika hkrati opozoril, da je malo verjetnosti za zmanjšanje njegove dosmrtne prepovedi kolesarjenja. "Zanimajo me trditve, ki naj bi jih izrekel o posebni obravnavi, ki naj bi mu jo namenjala UCI. Rad bi vedel, ali je to bilo res," je izjavil Cookson. Anglež je predsednik UCI od septembra letos. Ameriški kolesar je namignil, da je pripravljen na sodelovanje s komisijo, ki bo preiskovala doping v kolesarstvu, v zameno za zmanjšanje kazni.

Armstrong, ki je sedemkrat slavil na prestižni Dirki po Franciji po tem, ko je dobil boj z rakom na modih, je med letoma 2002 in 2005 ICU skupaj podaril 125 tisoč ameriških dolarjev. Nekdanja moštvena kolega Teksašana Floyd Landis in Tyler Hamilton trdita, da je Armstrong govoril o svojem vplivu znotraj glavnega organa ICU, kar pa organizacija s sedežem v Švici vztrajno in odločno zanika.

Armstrong: Donacije niso bile v zameno za pomoč "Armstrong nas je, med našimi interakcijami z njim, pustil živeti v prepričanju, da je imel dokaze o sokrivdi UCI v tej situaciji," je lansko spomlad izjavil prvi mož ameriške protidopinške agencije USADA Travis Tygart. Osramočeni kolesarski zvezdnik je januarja letos v intervjuju z Oprah Winfrey zatrdil, da njegove donacije niso bile v zameno za pomoč. Med pogovorom z ameriško kraljico pogovornih oddaj je priznal, kar so predvsem francoski mediji že dolgo namigovali, in sicer da si je do rekordnih sedmih zmag na Touru pomagal s prepovedanimi substancami.

Potreboval bi čudež Armstrong je po razkritju prejel dosmrtno prepoved kolesarjenja, ki pa je po njegovem mnenju krivična. Pravi, da so ga nepravično izpostavili preiskavi in da je sodba smrtna kazen, medtem ko so drugi grešniki dobili milejše kazni. Cookson je zadnji, ki je zavrnil možnost znižanja Armstrongove kazni: "Priznal je, da je z goljufijo sedemkrat zmagal na Touru. Ali so goljufali tudi drugi ali ne, ni pomembno." Vodja svetovne protidopinške agencije WADA je pred tem izjavil, da bi Armstrong potreboval čudež, da bi mu zmanjšali kazen, podobnega mnenja pa je tudi predsednik mednarodnega olimpijskega odbora IOC Thomas Bach. "Premalo in prepozno," je dejal o Armstrongovem priznanju, o katerem pravi, da niti ni bilo pravo.

Bach, ki je septembra zamenjal Jacquesa Rogga, je podprl predlog, da bi standardno kazen za grešnike z dveh povišali na štiri leta. Dvig kazni naj bi WADA potrdila še z nekaterimi drugimi mednarodnimi protidopinškimi določbami. Nova pravila bodo začela veljati 1. januarja 2015.

Začetek preiskave naslednje leto Cookson in Fahey sta se na svetovni konferenci o dopingu v športu v Republiki Južni Afriki pogovarjala o podrobnostih preiskovalne komisije, ki jo bo upravljala in vodila UCI. Komisija naj bi bila postavljena pred koncem leta, delovati pa naj bi začela v začetku prihodnjega leta. Cookson želi, da bi bila preiskava končana v enem letu, a ni postavil nobenega uradnega roka. Dogovoriti se morajo še o članih komisije in kaj točno bo njena naloga.