Nedelja, 1. 9. 2024, 16.53

Kolesarska VN Kranja Rusu Ermakovu, najboljši Slovenec 11.

Jaka Marolt | Jaka Marolt je osvojil 11. mesto. | Foto Kolesarski klub Kranj

Jaka Marolt je osvojil 11. mesto.

Rus Roman Ermakov (CTF Victorious) je zmagovalec 56. kolesarske velike nagrade Kranja. Na 158,6 km dolgi krožni trasi oziroma 13 krogih v okolici Kranja je bil 19-letni Rus najboljši po pobegu. Drugo mesto je pripadlo Italijanu Mattii Baseggiu, tretje pa Švicarju Alexandru Balmerju. Najboljši Slovenec je bil Jaka Marolt na 11. mestu.

Devetnajstletni Ermakov, sicer član razvojne ekipe Bahrain-Victorious, je lani v Kranju zasedel peto mesto, letos pa se je tekmecem odpeljal in zanesljivo ciljno črto prečkal 40 sekund pred najbližjima zasledovalcema. V soboto je Rus dobil tudi nočni kriterij, na katerem je bil v Kranju gost tudi britanski as Chris Froome.

Danes sta se v Kranju za drugo mesto v sprintu udarila Baseggio in Švicar Alexandre Balmer, več moči pa je imel 26-letni Italijan, ki je zaostal 40 sekund. Švicar je zaostal še tri sekunde več.

Večja skupina 15 kolesarjev je štiri sekunde za drugo- in tretjeuvrščenim obračunala le še za četrto mesto, zagotovil pa si ga je Italijan Luca Giaimi (UAE Team Emirates Gen Z).

Na startu je bilo 29 slovenskih kolesarjev, od tega pet ekip, najbolje pa se je odrezal Jaka Marolt (Sava Kranj) na 11. mestu z zaostankom 48 sekund. Med najboljšimi 15 sta končala še Mihael Štajnar (Ljubljana Gusto Santic) in Anže Ravbar (UAE Team Emirates Gen Z) na 12. oziroma 15. mestu.

Z VN Kranja se je končala sezona dirk pod okriljem Mednarodne kolesarske zveze na slovenskih cestah. Štiri enodnevne preizkušnje so bile na sporedu marca, sredi maja je bila VN Gorenjske, junija pa največja preizkušnja v drugem rangu svetovnega kolesarstva (2.Pro), in sicer dirka po Sloveniji.

Marca je VN Slovenske Istre in VN Brda-Collio dobil Poljak Marcin Budzinski, VN Goriške in Vipavske doline je pripadla Italijanu Mattii Negrenteju, edini slovenski zmagovalec to sezono pa je na VN Adrie Mobila postal Žak Eržen.

Sredi maja je VN Gorenjske dobil Čeh Michal Schuran, na petdnevni slovenski pentlji pa je bil sredi junija najboljši član ekipe Red Bull-BORA-hansgrohe, Italijan Giovanni Aleotti.