Ponedeljek,
15. 7. 2013,
11.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Kristijan Koren

Ponedeljek, 15. 7. 2013, 11.47

8 let, 7 mesecev

Froome vse bližje zmagi na Touru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zadnjega dneva odmora na 100. kolesarski dirki po Franciji so veseli prav vsi udeleženci dirke. Tako razburljivega tedna, kot je bil pretekli, na Touru že dolgo ni bilo.

Že prvi teden jubilejne dirke po Franciji je bil razburljiv, a to, kar je ponudil drugi teden dirke, je lahko navdušilo tudi najbolj kritične poznavalce kolesarstva. Pretekli teden so zaznamovali Marcel Kittel, kolesarji ekipe Omega Pharma-Quick Step in Christopher Froome. Kittel je zmagal na še dveh etapah, kolesarji ekipe Omega Pharma-Quick Step so zmagali na treh etapah in poskrbeli, da je iz igre za visoko mesto v skupnem seštevku dirke izpadel Alejandro Valverde. Sicer Valverde, ki je bil pred zanj usodno 13. etapo na 2. mestu v skupnem seštevku, ni bil v zahtevni nedeljski etapi niti približno tako razpoložen kot v prvi polovici dirke. Je pa nov rekordni čas vzpona na Mont Ventoux dosegel 28-letni Christopher Froome, za katerim je Valverde zaostal dve minuti in pol. Toliko bolj kot Valverde je bil razpoložen njegov moštveni kolega Nairo Quintana, ki je potrdil, da bo v zadnjem tednu dirke najnevarnejši tekmec za preostali dve mesti na stopničkah zmagovalnega odra. Tu je še Alberto Contador, ki je očitno v vse boljši formi, a verjetno bo moral pokazati še nekaj več, če bo hotel premagati Quintano. Kolumbijec bo zagotovo boljše opravil s posamičnim kronometrom, katerega trasa mu veliko bolj ustreza kot trasa tistega v 11. etapi. To so verjetno tudi vsi trije kolesarji, ki bodo ob koncu dirke na stopničkah zmagovalnega odra.

Slovenec Kristijan Koren v preteklem tednu ni igral vidnejše vloge. V koncih šprinterskih etap se je v zadnjih desetih kilometrih povlekel v ozadje, saj ni želel tvegati novega padca in morebitnega poslabšanja poškodbe komolca. "Komolec je vse boljši. Moram priznati, da me trenutno veliko bolj kot komolec bolijo noge. Vzdušje v naši ekipi je sijajno. Poleg tega smo letos manj podvrženi stresu, saj v ekipi nimamo kolesarja, ki bi se boril za dobro uvrstitev v skupnem seštevku dirke," je za Sportal povedal Koren, ki že četrtič zapored nastopa na dirki po Franciji. "V primerjavi z mojimi prejšnjimi dirkami po Franciji lahko potrdim, da je letošnja jubilejna dirka nekoliko drugačna. Letos še niti ena etapa ni bila odpeljana v bolj počasnem ritmu, saj čisto vsi iščejo priložnost za etapno zmago. Ko že uspe pobeg in bi glavnina lahko nekoliko bolj ležerno kolesarila, se na čelo glavnine (največkrat kazensko, op. pisca) postavijo kolesarji ekipe, ki so zamudili pobeg in skušajo uloviti ubežnike. Letos so čisto vse etape zaprte in močno kontrolirane, a največkrat smo kolesarji sami krivi, da nam je tako težko. Poleg tega letos ne dobim priložnosti za svojo akcijo, saj pomagamo Saganu, da ostane v igri za zeleno majico. Poskrbeti moramo, da je v ubežni skupini, ali pa uloviti ubežnike, če ga ni zraven," je za Sportal letošnji Tour s prejšnjimi primerjal Koren. Tudi njemu se bo kot vsem preostalim udeležencem dirke današnji dan odmora še kako prilegel. "K sreči smo imeli nenapovedano doping kontrolo šele ob deveti uri zjutraj in sem se lahko malce naspal. Po kosilu bomo na razpolago novinarjem, potem pa sledita masaža in počitek," je ob odhodu na slabi dve uri dolg skupinski trening za Sportal dejal Kristijan Koren.

Do konca dirke je ostalo še šest etap oziroma 836 kilometrov. A te bodo vsaka zgodba zase. Prav vse bodo zahtevne in v njih lahko pričakujemo marsikaj. V torkovi 16. etapi bi utegnili na svoj račun priti ubežniki. Do zdaj so bili ti uspešni le v 14. etapi, ko se je etapne zmage veselil mladi Italijan Matteo Trentin. Sicer je bil uspešen tudi pobeg v 2. etapi, ko se je zmage veselil Belgijec Jan Bakelants, a takrat so ubežniki pobegnili 12 kilometrov pred ciljem etape. V sredo bo na sporedu 32 kilometrov dolg posamičen kronometer, na katerem je Christopher Froome edini favorit za zmago. Trasa, ki bo kolesarje popeljala čez dva kategorizirana gorska cilja, je tudi tehnično zelo zahtevna. V četrtkovi gorski etapi bodo morali kolesarji dvakrat opraviti z vzponom na Alpe d'Huez. Sledi petkova kraljevska etapa, v kateri bo na sporedu največ višinskih metrov vzpona na letošnji dirki. Na sporedu bodo prelazi Glandon, Madeleine, Tamie, Epine in Croix Fry. Naslednja bo zahtevna sobotna etapa s ciljnim vzponom. Etapa bo kratka, a bo v 125 kilometrih na sporedu kar 6 kategoriziranih vzponov. Etapa se konča s ciljnim vzponom v Semnoz. A to ne bo zadnji kategorizirani vzpon na letošnji dirki, saj bosta dva 4. kategorije na sporedu tudi v nedeljo, na zadnji dan dirke.

Dirke še zdaleč ni konec. Na sporedu bo še 24 kategoriziranih vzponov. Bolj ali manj bomo v ubežnih skupinah videvali iste kolesarje. Tiste, ki bodo imeli še toliko moči, da se bodo lahko podali v beg. In teh ne bo veliko. Odprti so boji za vse štiri majice, čeprav lahko že zdaj napovemo, da bodo v nedeljo na Elizejskih poljanah majice oblekli Christopher Froome (rumena), Peter Sagan (zelena), Nairo Quintana (bela) in Christopher Froome (pikčasta). Seveda če se ne bo zgodilo nič nepredvidenega! A takšni dogodki se na letošnji dirki neprestano dogajajo!