Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
9. 5. 2010,
17.49

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 9. 5. 2010, 17.49

9 let, 2 meseca

Farrarju etapa, Evansu roza majica vodilnega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Američan Tyler Farrar je zmagovalec 2. etape 93. kolesarske dirke po Italiji. Novi nosilec roza majice vodilnega je aktualni svetovni prvak Cadel Evans.

Nedeljska popolnoma ravna etapa je bila namenjena šprinterjem. Takoj po štartu 209 kilometrov dolge etape so glavnini pobegnili Paul Voss (Milram), Rick Flens (Rabobank), Stefano Pirazzi (Colnago–CSF Inox) in Mauro Facci (QuickStep). Tisoče gledalcev ob trasi, nekaj padcev v drugem delu etape in že je bilo do cilja le še dvajset kilometrov. Kot zadnji ubežnik je bil s strani glavnine tri kilometre pred tem ujet Nizozemec Rick Flens.

Še pred tem se je v enega izmed padcev 43 kilometrov do cilja zapletel Bradley Wiggins v roza majici vodilnega. Glavnina je športno počakala, da je nosilec majice vodilnega ulovil glavnino ter nato nadaljevala z lovljenjem ubežnikov. V zadnjih desetih kilometrih je bila etapa najbolj nervozna. Dobrih šest kilometrov do cilja je prišlo do velikega padca na čelu glavnine, v katerega je bilo vpletenih dvajset kolesarjev. Dva kilometra kasneje sta bila na tleh dva kolesarja ekipe Lampre in en kolesar ekipe Liquigas.

Tam se je glavnina prepolovila. Wiggins je obtičal v drugi skupini, ki je za zmagovalcem etape zaostala več kot pol minute. V ciljnem šprintu skupine štiridesetih kolesarjev je suvereno zmago slavil Tyler Farrar. Nemec Greipel, ki bi v primeru etapne zmage oblekel roza majico vodilnega, je zasedel 4. mesto. Novi nosilec roza majice vodilnega je tako nekoliko nepričakovano postal Avstralec Cadel Evans.

Slovenec Gorazd Štangelj, ki je bil vse do zadnjih dvajsetih kilometrov etape ob Vinokourovu, je v cilj prikolesaril v drugi skupini. ''Katastrofa. Že dolgo nisem bil prisoten na tako živčni etapi. Cel dan 'vojna'. Če bom moral tudi jutri ves dan garati na čelu v veter, ne vem, kako bo šlo naprej. Sicer mi je pa v tolažbo dejstvo, da smo danes nekaj pridobili v primerjavi s tekmeci,'' je po etapi za Sportal povedal Štangelj.

Ker Evansa in Farrarya loči le ena sekunda, gre pričakovati, da bo v ponedeljek Farrar osvojil katerega izmed letečih ciljev ter s pomočjo odbitnih sekund oblekel roza majico vodilnega. To je najboljši scenarij tudi za Evansa in njegovo ekipo, ki je zaradi padca izgubila Martina Kohlerja, in si ne more privoščiti branjenja majice v prvih desetih dneh dirke.

Ne spreglejte