Sreda,
4. 9. 2013,
9.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Jan Muršak

Sreda, 4. 9. 2013, 9.08

8 let, 7 mesecev

Amur z Muršakom v končnico, SKA s Kovalčukom po slavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V sredo se bo začela Kontinentalna hokejska liga (KHL), ki bo imela prvič tudi slovenski pridih. Jan Muršak igra za Amur, brata Koren pa za Medveščak. Naslov prvaka brani Dinamo iz Moskve.

Kontinentalna hokejska liga je bila ustanovljena leta 2008, sprva je v njej nastopalo le 24 ekip, od tega so bile tri neruske. Z leta v leto je nato vodstvo naredilo kakšen korak k napredovanju tekmovanja, cilj še vedno ostaja, da se čim bolj približa ligi NHL. Tako se je liga začela vedno bolj širiti v države, ki niso bile del nekdanje Sovjetske zveze. V sezoni 2011/12 se je tako tekmovanju priključil slovaški Lev Poprad, ki se je lani s Slovaške preselil na Češko v Prago. A Slovaki niso ostali brez zasedbe, ligi KHL se je priključil Slovan iz Bratislave. V zadnji sezoni je sodelovalo 26 ekip, v tej sezoni, ki se začenja danes, pa se je mednarodna družina povečala še za dva člana.

Novinec je postal zagrebški Medveščak, ki je v zadnjih letih naredil ogromen korak naprej. Že liga EBEL je bila za mnoge maksimum, ki so ga pripisovali vodilnim možem kluba iz hrvaške prestolnice, a ti so verjeli, da lahko stopijo še stopnico višje, in to jim je uspelo. Operativci "medvedov" so se odločili za preverjen recept. Iz Severne Amerike so pripeljali nekatere igralce s hrvaškimi koreninami, tem pa so dodali hokejiste, ki so se nekdaj merili v ligi NHL. Najodmevnejša okrepitev hrvaškega moštva je brez dvoma Jonathan Cheechoo, ki je v sezoni 2005/06 dosegel največ golov v celotni ligi NHL. Dres Medveščaka bosta nosila tudi brata Koren. Medtem ko si Gal lahko obeta, da bo dobil priložnost, pa je težko verjeti, da bo 20-letni Mitja dobil kakšno minuto med vratnicami. Drugi slovenski predstavnik v ligi KHLJan Muršak igra v oddaljenem Amurju iz Habarovksa, ki meji na Kitajsko. Pri ekipi, ki zaradi oddaljenosti pogosto težko privabi kakšno večje ime, veliko pričakujejo od slovenskega napadalca, ki bo med nosilci. Pomembno vlogo bosta igrala še Jakub Petružalek in Dmitri Tarasov, vodstvu pa ni uspelo zadržati Finca Juho-Pekko Hytönena, ki se je preselil v Švico. Od novincev se poleg Muršaka veliko pričakuje še od obeh ameriških branilcev Briana Salcida in Dylana Reesa ter ruskega napadalca Artjoma Dubinina.

Sicer pa glavni kandidat za naslov prvaka ostaja Dinamo iz Moskve, ki napada tretji zaporedni naslov prvaka. Največja okrepitev je povratnik Leo Komarov. V pripravljalnem obdobju Dinamu ni šlo vse po načrtih, vendar pa je trener Oleg Znarok prepričan, da bo v prvenstvu povsem drugače. Visoke cilje ima tudi drugi moskovski klub CSKA. Vojaški klub je kar nekoliko presenetljivo posadil na klop Američana Johna Torchettija, ki se je med okrepitvami najbolj razveselil Alekseja Morozova, ki je po devetih letih zapustil Ak Bars Kazan, pri novem klubu pa je nemudoma prevzel vlogo kapetana. Prvi zvezdnik moštva seveda še naprej ostaja Aleksander Radulov. S prihodom Ilje Kovalčuka je glavni favorit postal SKA St. Petersburg, a on ni edina okrepitev. Pridružil se mu je tudi Aleksej Ponikarovski, s katerim sta igrala že pri ekipi New Jersey Devils. Ne smemo pozabiti niti na češki okrepitvi, izvrstnega vratarja Alexandra Salaka in napadalca Romana Červenko, ki se po pol sezone v ligi NHL, in ta ni bila slaba, znova vrača v ligo KHL. SKA je zares sestavil izjemno močno ekipo, ki bi morala biti strah in trepet za vse tekmece.

Omenjene tri ekipe bi morale krojiti vrh zahodne divizije, seveda imajo tudi preostale svoje načrte, a po vsej verjetnosti se bodo borile predvsem za mesto v končnici. V to bi se moral uvrstiti Lev iz Prage, ki je med vratnice zvabil Finca Petrija Vehanena, v napad pa njegovega rojaka Nika Kapanena. Že v zadnji sezoni se je Atlant le za las prebil v izločilne boje, tudi v novi sezoni bodo imeli veliko dela, če se ne želijo posloviti po rednem delu. Končnice si letos želi tudi Vitjaz, ki je v zadnjih letih trgoval za vse presenetljivo. Namesto da bi gledal na učinkovitost, je raje izbiral igralce, ki znajo vihteti pesti. Letos se je to le spremenilo. Ekipo, ki se je pripravljala tudi v Sloveniji, so med drugim okrepili s tehnično odlično podkovanim Maksimom Afinogenovom.

Na vzhodu je krog favoritov nekoliko bolj razširjen. V zadnji sezoni je redni del najvišje končal Ak Bars Kazan. Kot že omenjeno, ga je zapustil kapetan Morozov, odšel je tudi Kapanen. Ob dvojici je odšlo še nekaj napadalcev, odhode bodo skušali nadomestiti Mihail Varnakov, Aleksander Svitov, Tim Stapleton in še nekateri drugi. Avangart Omsk je izgubil prvega vratarja Karrija Rämö in odličnega branilca Antona Belova. Za nobenega ne deluje, da je dobil primerljivo zamenjavo, se je pa v obrambi okrepil z večjim številom povsem kakovostnih branilcev. V napadu je največja pridobitev Belorus Sergej Kosticin. Finalist Traktor iz Čeljabinska ni naredil nekih večjih sprememb, ki bi ga okrepile ali oslabile. Pri Metalurgu iz Magnitogorska so že februarja naredili odlično potezo, ko so podaljšali pogodbo z najučinkovitejšim igralcev zadnje sezone Sergejem Mozjakinom. Odšel je prvi vratar Ari Ahonen, zamenjal ga je Rus Vasilij Košečkin. Prvič se bo v ligi KHL preizkusil 23-letni Čeh Jan Kovar, ki je v zadnji sezoni v češkem prvenstvu blestel, na 72 tekmah je v statistike vpisal 77 točk. Napad je okrepil tudi 32-letni Denis Zaripov. Salavat Julajev Ufa, ki se je naslova prvaka veselila v sezoni 2010/11, je v zadnjem tekmovalnem obdobju nekoliko padla. Pripeljala je nekaj solidnih okrepitev, končnica ne bi smela biti vprašanje, za kaj več pa bo potrebovala tudi nekaj športne sreče. Z uvrstitvijo v končnico ne bi smela imeti težav niti Astana, preostale ekipe, med njimi tudi Muršakov Amur, pa se bodo borile za druga mesta, ki vodijo v boje na izpad.