Torek, 25. 4. 2017, 15.00
7 let, 1 mesec
Iztok Čop, veslaški selektor
Olimpionik med mladci že pogleduje proti Tokiu
Potem ko je prevzel selektorsko taktirko slovenske veslaške reprezentance, je Iztok Čop kaj kmalu uvidel, da ga ob skoraj izkoreninjeni članski vrsti čaka predvsem dolgoročno delo z mladimi.
Iztok Čop je bil lani vodja slovenske olimpijske reprezentance, v kateri prvič po osamosvojitvi ni bilo veslačev.
Iztok Čop je že dodobra zavihal rokave v vlogi selektorja veslaške reprezentance. Kot tekmovalec je zmagoval na največjih tekmah. V vlogi trenerja je od tega položaja še krepko oddaljen. Že v zadnjih letih njegove kariere je bilo namreč vidno, da z izjemno udarne posadke Slovenija nima prepotrebne baze. Od zadnjega odličja na veliki tekmi, pod katero ni podpisan Čop, bo letos minilo že osem let. Od predzadnjega kar 16. Kakšna pa je prihodnost športa, ki je Sloveniji po osamosvojitvi prinesel pet olimpijski kolajn in kar 13 kolajn na svetovnih prvenstvih?
Izgubljeni rodovi
V zadnjih letih se je od reprezentance oddaljilo kar nekaj veslačev, ki so veljali za velike upe in so se že preizkušali med člani (Fistravec, J. Špik, Rojec, Zupan, Markovc …). Posledično na članski ravni zeva velika praznina, saj ob 30-letnem lahkem veslaču Rajku Hrvatu, ki vztraja v neolimpijski disciplini (lahki enojec), selektorju na voljo preostanejo zgolj mlajši člani. "To jedro je celo močnejše, kot sem upal pred začetkom sezone, a prave preizkušnje šele prihajajo. Vendarle gre za mlade fante, na začetku poti med mlajšimi člani. Zanimivo bo videti, kako se bodo odzvali, ko pridejo glavne tekme in bo program še bolj natrpan," razmišlja Čop.
Rajko Hrvat med olimpijskimi enojci ne bo videl olimpijskih iger. Poskusi vključitve med lahke dvojce pa so bili neuspešni.
V Beograd s tremi čolni
Ker se bliža prva od treh tekem svetovnega pokala, je selektor že izbral potnike v Beograd. Poleg lahkega enojca Hrvata se bodo prvega dejanja sezone na najvišji ravni udeležili še dvojni Miha Aljančič in Nik Krebs v dvojnem dvojcu ter Marko Bolha in Aleš Jalen v lahkem dvojcu. "Če sodim po trenutnem napredku in zdajšnji ravni, sta to dve posadki, s katerimi bi lahko gradili pot do olimpijskih iger leta 2020 v Tokiu. Upam, da se bo tej skupini pridružil še kakšen veslač. Sem pa tudi toliko realen, da upoštevam starost teh fantov. So na začetku študijske poti. Zato lahko le upam, da bodo vztrajali," pravi nekdanji olimpijski prvak v novi vlogi.
Bled, Bohinj, Maribor
Veslaški prihajajo z vseh vetrov. "Fante se poznajo in dobro razumejo. V kolikor lokalni ali klubski interesi niso premočni, težav ni. Slovenija je namreč tako majhna, da organizacija treningov ni težavna. V Londonu se veslači na treninge vozijo krepko dlje, kot pa je razdalja od Maribora do Bleda. Preživeti pa bo treba določene stereotipe," o povezovanju klubov razmišlja selektor, ki želi do poletja "domovati" na Bledu, v obdobju turistične sezone pa želi bazo za trening preseliti v Bohinj in Maribor.
Veslači po vzoru skakalcev
Izjemna vrzel med Čopom kot aktivnim veslačem in novimi rodovi je odgovorne pri VZS privedla tudi do odločitve za ustanovitev nacionalnega mladinskega veslaškega centra. Ta naj bi na Bledu zaživel jeseni, zasnovan pa naj bi bil podobno kot center smučarskih skakalcev v Kranju. Osnovna ideja je, da bi se najboljši mladinski veslači preselili na Bled, kjer bi vadili v enem trenažnem režimu, obenem pa jim bo na okoliških šolah omogočeno tudi kakovostno šolanje.
Aleš Jalen je eden od novih obrazov slovenskega veslanja.
Strah pred selitvijo v ZDA
"Razbiti moramo dosedanji koncept. Mladina mora v veslanju videti perspektivo. Poskrbeti je treba za sistem, ki bo usklajeval šolanje in športno dejavnost," se je v prihodnost slovenskega veslanja ozrl Čop, ki se odkrito boji tudi veslaških "prebegov" na ameriške univerze. Prepričan je namreč, da to pomeni tudi konec kariere. "Kdor odhaja na študij v tujino, je za slovensko veslanje kot po pravilu izgubljen. Za številne je športa kariera le pot do študija v ZDA in nato nadaljnje aktivnosti. Naloga vseh, ki delamo v veslanju je, da damo fantom vedeti, da nam je mar za njih, ne pa, da nas zanimajo le njihovi rezultati," dodaja tretji slovenski veslaški selektor po osamosvojitvi.
In medtem ko Čop v novem poglavju slovenske zgodbe o veslanju stavi predvsem na mlajše, pa se bodo njegovi "soborci" iz zgodovinskega obdobja letos na prav poseben način spomnili prvih kolajn za samostojno državo v Barceloni leta 1992. Bled bo namreč v začetku septembra gostil svetovno veteransko prvenstvo, na katerem bo med drugim nastopil tudi četverec Jani Klemenčič, Milan Janša, Sadik Mujkič in Denis Žvegelj. Zanimivo, slednji je s Čopom, ki o morebitnem sodelovanju na prvenstvu še razmišlja, Sloveniji priboril prvo olimpijko kolajno, prvi trije pa drugo, le da je ob njih sedel zdaj že pokojni Sašo Mirjanič.