Nedelja,
19. 5. 2013,
11.09

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Magnus Carlsen svetovno prvenstvo Chennai

Nedelja, 19. 5. 2013, 11.09

5 let

FIDE v mafijski maniri

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dvoboj za šahovsko krono med Norvežanom Magnusom Carlsenom in aktualnim prvakom Indijcem Viswanathanom Anandom bo po odločitvi FIDE odigran v indijskem Chennaiju. In to brez kakršnegakoli razpisa.

Svetovna šahovska zveza (FIDE) nadaljuje s tradicijo netransparentnih in avtokratskih odločitev. Organizacijo novembrskega dvoboja (3. do 26. 11.) za naslov svetovnega šahovskega prvaka je na podlagi samo njej znanih razlogov dodelila Indijcem, pri čemer se je požvižgala na vse demokratične standarde. Poleg Indijcev so na primer zanimanje za dvoboj izrazili tudi Francozi, ki so ponudili precej višji denarni sklad – 2,65 milijona evrov in poseben fond za medije, poleg tega pa še 800.000 evrov kot prispevek za FIDE, kar je za 870.000 evrov več od tekmecev, zagotovo pa bi se našel še kdo, če bi prišlo do uradnega razpisa. A ga ni bilo in ga ne bo.

Francozi bi prvenstvo gostili v Parizu, kjer je bila leta 1924 FIDE tudi ustanovljena, vendar si takrat najbrž nihče ni mislil, da bo organizacija skozi zgodovino leglo različnih spletk in lobijev. Odločitev je bila veliko razočaranje za Norveško šahovsko zvezo in izzivalca, ki sta tudi javno ostro protestirala proti takšni politiki. ''Zelo sem razočaran in presenečen nad izborom FIDE, ki ni upoštevala lastnih pravil in za dvoboj izbrala nevtralnega terena. Ponudba iz Pariza jasno dokazuje, da bi bilo mogoče izbirati med več možnostmi. Pomanjkanje transparentnosti in poštenosti pa je slab znak za šah in šahiste,'' je zapisal ogorčeni Carlsen, za katerega so nekateri domnevali, da se bo uprl samovolji krovne organizacije in se odpovedal igranju v Aziji, kjer je bil do zdaj le enkrat (Dubaj 2004), kar pa se za zdaj ne bo zgodilo. ''Z ekipo se bom začel pripravljati na dvoboj, glavni cilj pa je sporazum z Indijsko šahovsko zvezo o igralnih pogojih. Zares upam, da bo dogovarjanje minilo hitro in brez težav,'' je še zapisal najboljši šahist zadnjega obdobja.

Zagotovo bi se bolj domače počutil kje drugje, saj ga v barviti Indiji pričakujejo hrup, začinjena hrana, revščina na ulici in visoke temperature – okoli 30 stopinj v novembru, ko se bo ravno končalo deževno obdobje. Chennai je s 4,5 milijoni prebivalcev šesto največje mesto na Indijskem polotoku, poznavalci pa Norvežanu svetujejo, naj si vzame dovolj časa za aklimatizacijo. Opozarjajo tudi na želodčne težave, ki jih imajo mnogi obiskovalci te zanimive podceline, čeprav bi se lahko Carlsenova ekipa resda povsem izolirala, kar pa najbrž tudi ne bi vzbujalo najboljših občutkov.

Zgodovinski dvoboj se bo odvijal v prestižnem hotelu, prizorišče pa morda ni najbolj po volji niti Anandu, saj se bo soočil s pritiskom domače javnosti, tako kot se je moral njegov nekdanji izzivalec Bolgar Veselin Topalov, ko sta igrala v Sofiji. Do težko pričakovanega dogodka je še nekaj mesecev, začelo pa se ni najbolje. Škandalov v dosedanjih prvenstvih ni manjkalo, zato bo zanimivo videti, kako se bo hladnokrvni Norvežan, ki je zadnje čase le pokazal malce človeške ranljivosti, soočil z novimi okoliščinami.