Ponedeljek, 4. 4. 2016, 20.00
4 dni, 21 ur
Zakaj so krilca v MotoGP lahko smrtno nevarna?
Krilca v kraljevskem razredu MotoGP so dobila svoje zagovornike in nasprotnike. Morda bodo prepovedana že s prihodnjo sezono. Morda pa ne.
MotoGP Grand Prix komisija je dva dneva po prvi dirki sezone v Katarju s takojšnjim učinkom prepovedala uporabo krilc v kategoriji Moto2. V kategoriji Moto3 jih bodo ukinili s štartom sezone 2017. O prepovedi v MotoGP pa ne duha ne sluha. Čeprav komisija za ukinitev ni navedla razlogov, pa se skoraj gotovo skrivajo v nešportnem pristopu pri kreiranju krilc.
Trojna merila FIM: v Moto2 že brez krilc, v Moto3 leta 2017, v MotoGP še ni odločeno.
"V kategoriji Moto2 so pri moštvu Interwetten preizkušali krilca na zadnjem delu motorja, za sedežem. Krilca so bila obrnjena navzdol in so bila namenjena izključno temu, da uničujejo zavetrje dirkaču, ki je sledil dirkaču Interwettna . Takšna krilca nimajo nobenih pozitivnih učinkov na dirkača, ki sedi na motorju s temi krilci, temveč ima negativne posledice na dirkaško predstavo tistega, ki se pelje za njim. Tudi pri Moto3 so poskušali nekaj podobnega (ekipa Mahindra, op. p.)."
"Pri MotoGP pa gre verjetno za kombinacijo boljšega oprijema prednjega dela motocikla in nagajanja tekmecu. V MotoGP je težava v tem, da so hitrosti bistveno višje. Pri končni hitrosti 340 km/h je ta učinek, ki motocikel tišči k tlom, bistveno večji kot v Moto2 in Moto3. Z letom 2017 bodo ta krilca verjetno prepovedali tudi v MotoGP. Sicer v pravilniku še niso natančno opredelili, kaj je krilce in kaj je del zaščitnega oklepa. Konstruktorji lahko namreč naredijo zaščitni oklep v smislu neke aerodinamike in bo potem to za enega krilce, za drugega pa ne," je razloge za uvedbo krilc navedel motociklistični dirkač Boštjan Skubic.
Kdo bi razumel? FIM zagovarja krilca v MotoGP in jim nasprotuje
"Čudi pa me obnašanje Mednarodne avtomobilistične zveze, da v MotoGP ne morejo takoj ukinit krilc z uvedbo novega pravilnika, češ da so moštva v razvoj krilca vložila preveč denarja, časa in energije. Da pač ta dirkaški paket spada v pravilnik 2016, po katerem so ta krilca dovoljena. Tako lahko z naslednjo sezono ta krilca prepovejo, letos pa jih še ne morejo. S tem argumentom se strinjam."
"Po drugi strani pa pravijo, da bodo ta krilca prepovedali iz varnostnih razlogov. Varnostni razlog je vedno razlog, da se lahko pravilnik nemudoma spremeni. Zato ne razumem, zakaj tega ne storijo takoj. To pomeni, da se ne držijo najbolj prvinskega pravila, da je varnost na prvem mestu. Odlašanje pomeni, da varnost ni na prvem mestu."
V kreiranje krilc se je prvi spustil Ducati
Ducati je bil pionir na področju krilc, potem ko jih je pred letom dni prvi preizkusil na otvoritveni dirki sezone v Katarju. A na preteklih 20 dirkah ni uspel zmagati …
"To je dokaz, da so krilca zanemarljiv faktor. Zaradi krilc v MotoGP ne boš nikoli zmagoval. To ni tako kot v formuli 1, kjer krilca igrajo zelo pomembno vlogo. Pri dirkanju je pač tako. Ko zmanjka vseh mogočih rešitev, greš tudi na tiste, ki prinašajo morda samo stotinko, dve ali pet na krog. Tudi majhen detajl lahko nekaj prinese. Zdaj so vsi motorji in tehnika tako na meji, da ne moreš narediti neke hude razlike."
Ducati je začel zgodbo s krilci. Yamaha in Honda sta začeli kopirati.
"Nov menjalnik recimo stane okoli pol milijona evrov in naj bi prinesel desetinko sekunde na krog, pa je ne. Tako majhne so te razlike. Logično pa je, da se dela na vseh področjih. Mislim, da teh krilc ne bomo videli naslednjih 20 let, potem ko jih bodo v prihodnji sezoni prepovedali. Ali pa bo morda vmes padel kakšen drug dogovor. Naj se odločijo, kaj bi sploh radi."
Ducati ne verjame, da bodo krilca ukinili tudi v MotoGP, saj jih uporabljata tudi Yamaha in Honda. "Mislim, da gre za evolucijo v športu. Nekateri dirkači se pritožujejo, a na koncu jih bodo imela vsa moštva," je poudaril Ducatijev športni direktor Paolo Ciabatti.
Cal Crutchlow bi krilca takoj ukinil
Eden izmed največjih kritikov krilc je Hondin zasebnik Cal Crutchlow, ki je izpostavil dva argumenti proti: odpadlo krilce bi lahko poškodovalo drugega dirkača, krilca ustvarjajo turbulenco za motorjem, na katerem so nameščena.
"Težava je v tem, ker so krilca karbonska. Ko karbon poči, lahko zelo grdo poreže. V predelu vratu, kjer dirkač ni zaščiten, bi to lahko bilo smrtno nevarno. A iz takšnega materiala je tudi vsa ostala plastika na motorju. Ker štrlijo iz oklepa, so bolj izpostavljena. Veliko bolj tehten argument za njihovo ukinitev je ta, da ustvarjajo vrtince in turbulenco. Mislim, da so ta krilca razvijali z namenom, da pomagajo držati sprednji del motorja k tlom in da za motorjem uničujejo predstavo tekmecu," je Crutchlowu pritrdil Boštjan Skubic.
Jorge Lorenzo je v Katarju šokiral z zelo velikimi krilci.
In nadaljeval: "Res je, da so robovi krilc zaobljeni, a ta krilca se pri hitrosti sto ali 150 kilometrov na uro spremenijo v rezila. V tem primeru kombinezon dirkača ne bi smel biti problematičen. Ker bi se krilca ob trku z njim zlomilo ali se odbilo. Tudi če bi se pripeljal preblizu in bi ga podrsal, bi se prej zlomilo, preden bi prišlo čez usnjen kombinezon. Potencialna težava se morda skriva v tem, če bi dva dirkača padla in bi krilce na motorju, ki bi ostalo celo, porezalo dirkača v predelu vratu. Ta možnost je sicer zelo majhna, a obstaja."
Krilca so za mnoge zelo grda
Ne moremo pa reči, da so krilca estetski dodatek motorjem. Kvečjemu ravno nasprotno.
"Ta krilca so mi zelo grda. Mislim, da ne bi bilo nič narobe, če bi jih opustili. Prav veliko v smislu razvoja cestnih motorjev v prihodnosti ne bodo doprinesla in jih tudi ne bomo kaj veliko videli. Kawasaki H2 in H2R imata ta krilca kot serijska motorja in so prav tako iz karbona. A se mi zdi, da je to bolj zaradi tega, da je lepo videti, kot pa da bi imela neko resno uporabno vrednost. Za ta krilca ni nobene potrebe."
Honda se je odločila za mini različico krilc.
Letošnja prva dirka v Katarju je bila sedem sekund hitrejši kot lanska. So bili motorji hitrejši tudi zaradi krilc? "Mislim, da so pri tem glavno vlogo odigrale Michelinove gume. Poleg tega je bila uvedena nova enotna elektronska krmilna enota. To pomeni, da so motorji teoretično slabši, kot so jih imeli lani. Zaradi gum pa so časi hitrejši. Upoštevati je treba še en faktor: da je letos dovoljen en liter goriva več. Lani je bil maksimum 21 litrov, letos je 22."
"Ne verjamem, da so dirkači sploh kaj pridobili na hitrosti s temi krilci. Vseeno bi lahko bila krilca smiselna, čeprav niso prinesla več hitrosti. Lahko so prinesla bolj stabilen prednji del motocikla. Če nič drugega, se da motor lažje upravljati," je svoje misli o krilcih v MotoGP zaokrožil Boštjan Skubic.