Torek,
7. 11. 2017,
12.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

Natisni članek

Lewis Hamilton Rajski dokumenti Formula 1

Torek, 7. 11. 2017, 12.00

7 let, 1 mesec

V Rajskih dokumentih ujeli svetovnega prvaka v formuli 1 Hamiltona

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08
Lewis Hamilton | Foto Reuters

Foto: Reuters

V Rajskih dokumentih, do katerih se je dokopal Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev (ICIJ) in kažejo na utečen sistem izogibanja plačevanju davkov s poslovanjem prek davčnih oaz, so novinarski preiskovalci naleteli tudi na Lewisa Hamiltona, štirikratnega svetovnega prvaka v formuli 1 in enega najpremožnejših športnikov.

Britanski voznik v formuli 1 Lewis Hamilton, ki si je konec oktobra na dirki svetovnega prvenstva za veliko nagrado Mehike predčasno zagotovil naslov svetovnega prvaka, se je znašel pod drobnogledom britanskih davčnih oblasti. Razlog za zanimanje britanske davkarije za svetovnega prvaka v formuli 1 je domnevno izogibanje plačilu davkov oziroma manipuliranje z neupravičenim uveljavljanjem povračila davka na dodano vrednost.

Davčna skrivalnica na otoku Man

Hamilton je aktualni svetovni prvak v formuli 1. | Foto: Reuters Hamilton je aktualni svetovni prvak v formuli 1. Foto: Reuters Hamilton, ki spada med najbolje plačane športnike na svetu, je kupil zasebno letalo znamke Bombardier Challenger 605, vredno 16,5 milijona funtov. Z nakupom ne bi bilo nič narobe, če transakcija ne bi bila izpeljana prek otoka v Irskem morju Man, ki velja za zelo priljubljena davčno skrivalnico in zatočišče za britanske milijonarje, ter če ne bi Hamiltonu neupravičeno poplačali vrnjen DDV.

Otok Man spada neposredno pod britansko krono, vendar ni del Združenega kraljestva, prav tako ni del Evropske unije. Hamilton je sledil nasvetom svojih davčnih svetovalcev ter je, v skladu s poročili BBC in Guardiana, z nakupom oziroma uvozom luksuznega letala na otok Man leta 2013 od plačane kupnine za letalo pobral 3,3 milijona funtov oziroma 3,7 milijona evrov povračila za DDV.

V skladu z evropskim pravnim redom je družba oziroma zasebni kupec ob nakupu letala oziroma njegovem uvozu dolžan plačati 20-odstotni DDV, povrnitev plačanega davka pa se lahko uveljavlja le, če se letalo uporablja za poslovne namene. In v zvezi s tem se začnejo težave za Hamiltona.

Hamiltonovi pravni zastopniki zavrnili očitke

Britanski tisk namreč opozarja, da Hamilton letalo, na katero je zelo ponosen, očitno uporablja za zasebne namene. Na takšno zasebno uporabo letala kažejo tudi številne fotografije, ki jih je Hamilton objavil na socialnih omrežjih ob odhodih na počitnice ali zasebnih izletih.

Hamiltonovi pravni zastopniki so zavrnili očitke, da naj bi se njihova stranka izogibala plačilu davkov, češ da ni šlo za ilegalno transakcijo in da je Hamilton zanesljivo plačal nekaj DDV v okviru davčnega načrta.