11.40

reli WRC Sebastien Ogier Volkswagen Sebastien Loeb Citroën

Nedelja, 10. 2. 2013, 11.40

Na drugi dirki Ogier Volkswagnu pridirkal prvo zmago!

Zgodovinski dan za reli in nemški Volkswagen. Sebastien Ogier je s polom R WRC na drugi dirki osvojil prvo zmago. Svetovnega prvaka Sebastiena Loeba (Citroën) je premagal za 42 sekund.

Cilj za 2013 so bile stopničke, zmaga želja za sezono 2014. A novi Volkswagnovi tovarniški ekipi je uspelo že na drugi dirki njihove prve sezone v svetovnem reli prvenstvu (WRC).

Sebastien Ogier je vodil od prve petkove hitrostne preizkušnje relija Švedska pa do nedeljskega "power stagea". Dobil je tudi tega, torej maksimalno število točk - 28! Za Ogierja je to osma zmaga v WRC-ju, a prva po 17 mesecih (Francija 2011), saj je lansko sezono dirkal s škodo fabio S2000. Francoz je tako po dveh od 13 dirk v najboljšem položaju za naslov prvaka. Njegov najresnejši izzivalec za lovoriko Mikko Hirvonen (Citroën), ki je bil na reliju Monte Carlo četrti, je na Švedskem zletel s proge že v petek, se sicer vrnil na dirko, a ostal brez točk. To res ni bil Citroënov konec tedna, saj je ob progi obstal tudi Dani Sordo. Najprej že v petek, nato pa še v nedeljo popoldne. Edine Citroënove točke je tako osvojil Sebastien Loeb, ki pa ne konkurira za letošnjo lovoriko.

Ogier ubranil vse Loebove napade

Po drugi etapi relija Švedska je imel vodilni Ogier 27 sekund prednosti pred Loebom (Citroën). Čeprav je Francoz že v petek dejal, da bo rojaka nemogoče ujeti, se veteran ni predal. V nedeljo dopoldne je dobil vse tri hitrostne preizkušnje in zaostanek zmanjšal na 20 sekund. "Težko je narediti večjo razliko. Na 19. brzincu sem odpeljal res dobro. Je bitka še odprta? Bomo videli." Mlajši Seb vseeno ni bil zaskrbljen, dirkal je previdneje in le branil prednost: "Zdaj ni čas, da bi tvegal. Loeb pritiska na polno, jaz pa lahko izgubim nekaj sekund. Vse gre po načrtu." Na preostalih treh brzincih v skupni dolžini le 45 kilometrov ni izgubil teh 20 sekund, temveč je svojo prednost povišal na končnih 41,8 sekunde.

Najbolj tesna bitka se je odvijala za tretje mesto. Mads Östberg (M-Sport Ford) je v nedeljo zadržal dobrih pet sekund prednosti pred Jarijem-Mattijem Latvalo (Volkswagen). Tri brzince pred ciljem je peto mesto zapravil Jevgenij Novikov (M-Sport), ki je zletel s proge in se večkrat obrnil na streho. Z Rusom je vse v najlepšem redu, dirko pa je končal na devetem mestu.