Thermometer Blue 2,40

Nico Rosberg formula1

Nedelja, 17. 4. 2016, 9.51

Šanghajski triler in hat-trick zmag Nicu Rosbergu

Nemec Nico Rosberg (Mercedes) je na tretji dirki nove sezone svetovnega prvenstva formule 1 dosegel še tretjo zmago.

Po preizkušnjah v Melbournu in Bahrajnu je bil najboljši tudi na dirki za veliko nagrado Kitajske v Šanghaju, kjer je nastop začel s prvega štartnega položaja, s tem pa je bil najhitrejši še na šesti dirki za SP v nizu. Danes je drugo mesto osvojil Nemec Sebastian Vettel (Ferrari), tretji pa je bil Rus Danil Kvjat (Red Bull).

Sedmič v zgodovini

Sedmič v zgodovini tega športa se je zgodilo, da je tekmovalec zmagal na najmanj prvih treh tekmah sezone, vsi do zdaj pa so na koncu osvojili naslov svetovnega prvaka. Če se bo zgodovina nadaljevala, Rosberg ne bo več dirkač z največ zmagami (do zdaj jih je nanizal 17), ki ni bil nikdar prvak. Nemec Michael Schumacher je leta 1994 zmagal na prvih štirih tekmah, leta 2000 na prvih treh, štiri leta pozneje pa na prvih petih.

Brazilec Ayrton Senna je leta 1991 slavil trikrat v nizu, Britanec Nigel Mansell leto zatem na petih tekmah, njegov rojak Damon Hill pa leta 1996 na uvodnih treh. Rosberg je obenem šele četrti dirkač v zgodovini, ki je dosegel najmanj šest zaporednih zmag. Pred njim je to uspelo Vettlu (9), Italijanu Albertu Ascariju (7) in Schumacherju (6).

Danil Kvjat se je na odru za zmagovalce naposlušal kritik. | Foto: Danil Kvjat se je na odru za zmagovalce naposlušal kritik.

Kmalu po začetku dirke v Šanghaju je Rosberga prehitel drugi voznik Red Bulla, Avstralec Daniel Ricciardo, ki pa je bil prisiljen zapeljati v bokse že v petem krogu. Moral je zamenjati zadnjo pnevmatiko, ki jo je predrl na koščkih razbitin. Te so ostale na dirkališču po medsebojnem trku voznikov Ferrarija Vettla in Finca Kimija Räikkönena, ki se je zgodil kmalu po štartu.

Rosberg, na Kitajskem je slavil že leta 2012, je nato vozil svojo dirko in za 37,776 sekunde ugnal Vettla. Ta je iz že skoraj izgubljenega položaja, bil je že 15., na koncu iztisnil največ, kar je bilo mogoče, in zasedel drugo mesto. Takoj za njim je prišel v cilj Kvjat za svoje prve stopničke v sezoni in po VN Madžarske 2015 druge v karieri. Takoj za njim se je tokrat uvrstil njegov moštveni kolega Ricciardo.

Svetovni prvak, Britanec Lewis Hamilton, v drugem Mercedesu je dirko začel z zadnjega mesta, 22. štartni položaj pa ga ni oviral, da se ne bi povzpel do sedmega mesta. Vse upe na še vidnejši uspeh je pokopal že v soboto, ko je izpadel že v prvem krogu kvalifikacij. Imel je težave s sistemom za vračanje energije, tako da ni odpeljal nobenega kroga na čas in dirko začel iz zadnje vrste.

Lewis Hamilton, ki je danes lep čas preživel v boksih, za vodilnim Rosbergom na drugem mestu zaostaja 32 točk. | Foto: Lewis Hamilton, ki je danes lep čas preživel v boksih, za vodilnim Rosbergom na drugem mestu zaostaja 32 točk.

Hamilton, ki je bil na Kitajskem najboljši prejšnji dve leti, je bil tudi med žrtvami trka Ferrarijev; v poskusu, da bi se izognil Räikkönenu, je zadel v Sauberja Felipeja Nasra. Ker je takoj na cesto prišel varnostni avtomobil, sta si Räikkönen in Hamilton, ki je moral zamenjati poškodovana sprednja krilca, zagotovila hitra in takojšnja postanka v boksih, s čimer sta lahko hitro zmanjšala zaostanek za skupino. Hamilton je poleg tega v prvih 32 od 56 krogov opravil kar pet postankov.

"Prezgodaj, da bi se lahko pogovarjali o prvaku"

V svetovnem prvenstvi ima zdaj Rosberg že 36 točk prednosti pred Hamiltonom. "Danes je veliko prezgodaj, da bi se lahko pogovarjali o kakšnem naslovu prvaka. Lewis ne zaostaja veliko, dobrih 30 točk je majhna prednost, saj je skorajda še vse prvenstvo pred nami. Še veliko bo bojev in negotovih tekem. Zahvala za tako prepričljivo zmago, ki sem jo tokrat dosegel, gre tudi celotni ekipi, ki je pripravila dober dirkalnik. Tudi med dirko nismo imeli težav," je bil zadovoljen Rosberg.

Naslednja dirka za SP bo 1. maja za VN Rusije v Sočiju.

Izidi: VN Kitajske (56 krogov, 305,066 km):

1. Nico Rosberg (Nem)      Mercedes     1:38:53,891 ure