Marija Šestak svetovno prvenstvo medalja

Petek, 10. 11. 2017, 11.33

Slovenska atletinja do zasluženega brona šele leta 2019. Po 12 letih in izgubljenih trenutkih.

Marija Šestak | Foto Sportida

Nekdanja atletinja Marija Šeštak, ki ji je na račun dopinških prekrškaric pripadla bronasta medalja v troskoku z svetovnega prvenstva leta 2007, bo odličje prejela (šele) leta 2019. "Neuradno sem izvedela, da se bo to zgodilo na svetovnem prvenstvu v Dohi," je povedala na okrogli mizi na temo dopinga v športu.

Marija Šestak je leta 2007 na svetovnem prvenstvu v Osaki na Japonskem osvojila peto mesto v troskoku, a je na račun dopinških prekrškaric Rusinje Ane Pjatih in Grkinje Chrysopiyi Devetzi, s petega napredovala na tretje mesto.

38-letna Šestakova, danes mama dveh otrok, bo, kot smo poročali že avgusta, prva Slovenka z medaljo s članskega svetovnega prvenstva na prostem. Zmaga iz Osake ostaja v rokah Kubanke Yargelis Savigne, srebro pa je na varnem pri Rusinji Tatjani Lebedjevi.

Šestakova, ena od govornic okrogle mize na temo dopinga v športu, ki jo je organizirala Slovenska tiskovna agencija, je povedala, da ji bodo medaljo predali leta 2019, in sicer na štadionu svetovnega prvenstva v Dohi.

Šestakova je bila ena od govornic na okrogli mizi na temo dopinga v športu.  | Foto: STA , Šestakova je bila ena od govornic na okrogli mizi na temo dopinga v športu. Foto: STA ,

"Veliko sem izgubila"

Spomnila se je tudi dne, ko je izvedela, da ji pripada medalja s svetovnega prvenstva, o kateri že dolgo ni več razmišljala. "Novico sem izvedela od radijskega novinarja. Priznam, da so me preplavili mešani občutki, uradno namreč o novici nisem bila obveščena. Temu je sledil klic z Atletske zveze, češ da še ni uradno, je pa verjetno, da bom dobila medaljo s svetovnega prvenstva."

Najprej sem bila novice vesela, kmalu pa sem se zamislila. Izgubila sem namreč svoj trenutek na odru, morda bi se s to medaljo moja kariera drugače razvijala. Res je, da je bolje, da imam medaljo, kot da je ne bi imela, a se zavedam, da sem s tem tudi veliko izgubila. Ob vsem tem čutim precej negativnih občutkov. Tudi finančna nagrada za bronasto medaljo ali peto mesto je precej drugačna, od mednarodne do nacionalne atletske zveze, sponzorjev. Z medaljo v žepu bi bila verjetno bolj sproščena, vse bi potekalo drugače," poudarja Šestakova.

Marija Šestak troskok London 2012 | Foto: Reuters Foto: Reuters

Šestakova je slovenska rekorderka v dvorani (15,08 m) in na prostem (15,03 m). Na olimpijskih igrah leta 2012 v Londonu je osvojila 11. mesto, na olimpijskih igrah v Pekingu pa je leta 2008 v izjemnem finalu skočila 15,03 metra in osvojila šesto mesto.