Thermometer Blue 0,01

Tigist Ketema Milkesa Mengesha Berlinski maraton

Nedelja, 29. 9. 2024, 13.10

Dvojna etiopska zmaga na berlinskem maratonu

Milkesa Mengesha | Milkesa Mengesha je zmagovalec berlinskega maratona. | Foto Guliverimage

Milkesa Mengesha je zmagovalec berlinskega maratona.

Milkesa Mengesha iz Etiopije je zmagovalec 50. izvedbe berlinskega maratona. Štiriindvajsetletni maratonec je pri Brandenburških vratih slavil z osebnim rekordom s časom dveh ur, treh minut in 17 sekund. Tudi v ženski konkurenci je slavila Etiopijka. Zmagala je Tigist Ketema s časom 2:16:42. Oba sta za zmago in čas prejela po 45.000 evrov nagrade.

Pogoji so bili na sončen svež jesenski dan v nemški prestolnici popolni.

Rekordno število 58.212 tekačev iz 161 držav se je prijavilo za tek na progi, kjer je bilo postavljenih kar 13 svetovnih rekordov.

Mengesha, šesti na lanskem svetovnem prvenstvu, se je moral na jubilejnem teku na 42,195 kilometra še zlasti potruditi v izjemno napeti končnici, ko je za zgolj pet sekund ugnal tekmeca.

Drugo mesto je osvojil Kenijec Cybrian Kotut, tretji je bil Haymanot Alew iz Etiopije, ki je za zmagovalcem zaostal 14 sekund.

"Nisem čutil pritiska, ker nisem bil med glavnimi favoriti. Lahko sem tekel sproščeno. Za to sem res trdo treniral in lahko užival. Množica je bila čudovita," je Mengesha prek tolmača povedal za televizijo RTL.

Dve leti star rekord proge petkratnega zmagovalca berlinskega maratona Eliuda Kipchogeja, ki je leta 2022 slavil s takratnim svetovnim rekordom 2:01:09 ure, ni bil ogrožen.

Nekaj tednov po olimpijskih igrah v Parizu so v Berlinu manjkala velika imena maratona.

To je bil prvi berlinski maraton brez Kenijca Kipchogeja ali Etiopijca Kenenise Bekeleja od leta 2014.

V ženski konkurenci je slavila Tigist Ketema. | Foto: Guliverimage V ženski konkurenci je slavila Tigist Ketema. Foto: Guliverimage

Zmagovalka ženskega maratona 26-letna Ketema je bila najboljša od etiopske trojice. Na drugo in tretje mesto sta se uvrstili prav tako Etiopijki Mestawot Fikir (2:18:48) in Bosena Mulatie (2:19:00).

Ketema je ubranila etiopsko prevlado na berlinskem maratonu. Lani je slavila rojakinja in tekaška partnerica Keteme, Tigst Assefa, ki je lani na berlinskem maratonu postavila tudi svetovni rekord (2:11:53).

Januarja je Ketema v Dubaju pretekla najhitrejši ženski debitantski maraton na svetu s časom 2:16:07. Je deveta najhitrejša maratonka v zgodovini.

Ketema je svojo kariero začela na atletski stezi, ko je leta 2016 osvojila bronasto medaljo na svetovnem mladinskem prvenstvu v teku na 800 metrov. Njen tekaški partner je tudi rojak Tamirat Tola, zmagovalec pariškega olimpijskega maratona.