Ponedeljek,
27. 6. 2016,
3.23

Osveženo pred

9 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

48

Natisni članek

Natisni članek

Pravni nasvet Pravni nasvet Pravni telefon

Ponedeljek, 27. 6. 2016, 3.23

9 mesecev, 3 tedne

Na kolesu se po Ljubljani vozite s slušalkami, potem pa vas ustavi redar …

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

48

kolesarka | Foto Matej Leskovšek

Foto: Matej Leskovšek

Bralko je med kolesarjenjem po Ljubljani ustavil redar in ji napisal kazen zaradi uporabe slušalk, prek katerih je na zmerni jakosti poslušala glasbo. Zanima jo, zakaj je voznikom avtomobilov dovoljena uporaba navigacije med vožnjo, kolesarjem pa ne.  

Vprašanje bralke 
Med kolesarjenjem po Ljubljani me je ustavil mestni redar, ker je videl, da imam v ušesih slušalke. Poslušala sem glasbo, na zmerni jakosti, ker moraš kot kolesar spremljati promet in slišati, kaj se dogaja okoli. Redar mi je rekel, da naj mu pokažem telefon, da vidi, ali sem poslušala glasbo. Pravilno je ugotovil, da sem jo. Napisal mi je kazen z utemeljitvijo, da sem storila prekršek, za katerega kazen znaša 40 evrov (20 evrov, če plačam v osmih dneh). Zakaj je voznikom avtomobilov poslušanje navigacije omogočeno in ni prekršek, kolesarjem pa ne? 
Bralka

Spoštovani,
pooblastila občinskega redarstva v cestnem prometu določa 15. člen veljavnega Zakona o pravilih cestnega prometa. Ta člen določa, da občinski redarji na cestah v naselju ter na občinskih in nekategoriziranih cestah zunaj naselja, ki se uporabljajo za javni cestni promet, izvajajo nadzor nad točno določenimi določbami zakona, ki ureja pravila cestnega prometa. Pri tem lahko nadzor izvajajo tudi nad določbo 35. člena veljavnega Zakona o pravilih cestnega prometa, ki ureja prepoved uporabe naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila.

Nadalje 35. člen veljavnega Zakona o pravilih cestnega prometa določa, da voznik in učitelj vožnje med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševale njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila (maska, slušalke, telefon itd.). Tako torej voznik med vožnjo ne sme uporabljati določenih naprav, zaradi katerih bi bilo ovirano njegovo zaznavanje ali njegova zmožnost reagiranja. Takšne naprave so nato naštete (torej maska, slušalke, telefon), zakon pa dopušča, da se krog teh naprava razširi tudi na druge podobne naprave.

Tudi kolesarji so vozniki in zato ne smejo uporabljati slušalk

Voznik je skladno z veljavnim Zakonom o voznikih oseba, ki na cesti vozi vozilo, pri čemer se za vozilo šteje tudi kolo. Tako torej noben voznik (torej niti voznik kolesa niti voznik avtomobila) ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševale njegovo služno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Prepoved uporabe slušalk in telefona zato velja tako za voznike avtomobilov kot tudi za voznike koles.

kolesarka | Foto: Matej Leskovšek Foto: Matej Leskovšek

Zaradi navedenega je nepravilno vaše sklepanje, da je voznikom avtomobilov poslušanje navigacije dovoljeno in ni prekršek, kolesarjem pa to ni dovoljeno. Tudi za voznike avtomobilov je namreč prepovedana uporaba slušalk, zaradi česar tudi vozniki avtomobilov navigacije ne smejo poslušati prek slušalk. Navigacijo pa lahko vozniki avtomobilov uporabljajo zato, ker obstojijo tehnične možnosti za uporabo navigacijskih naprav brez uporabe slušalk ali drugih naprav, ki bi motile voznika (torej prostoročne navigacije, prostoročno telefoniranje). Če bi takšne tehnične možnosti obstajale tudi za uporabo na kolesu, lahko tudi kolesarji uporabljajo navigacijske naprave.

Iz navedenega izhaja, da vam globa ni bila izrečena zato, ker bi poslušali glasbo med vožnjo na kolesu, ampak zato, ker ste med vožnjo uporabljali napravo, katere uporaba je med vožnjo v cestnem prometu prepovedana (slušalke). Pri tem je seveda nepomembno, ali ste slušalke uporabljali za poslušanje glasbe ali za poslušanje navigacijskih navodil.

Poslušanje glasbe ne sme ovirati zaznavanja v prometu

sodišče | Foto: Thinkstock Foto: Thinkstock Nadalje 2. odstavek 35. člena veljavnega Zakona o pravilih cestnega prometa še določa, da voznik med vožnjo ne sme poslušati radia ali drugih zvočnih naprav s takšno glasnostjo, ki mu onemogoča normalno slušno zaznavanje v cestnem prometu. V tem delu pa zakon vsem voznikom prepoveduje poslušanje glasbe (ali drugih zvočnih naprav) s tako glasnostjo, da je onemogočeno normalno slušno zaznavanje v cestnem prometu. Tudi ta odstavek se nanaša tako na voznike avtomobilov kot tudi na voznike koles (če bi seveda kolesar imel na svojem kolesu nameščen radio na takšen način, da ga to fizično ne bi oviralo med vožnjo). Niti voznik avtomobila niti voznik kolesa ne smeta glasbe poslušati tako, da bi bilo onemogočeno normalno slušno zaznavanje v cestnem prometu.

Voznik, ki ne potrebuje vozniškega dovoljenja, se za zgornji prekršek kaznuje z globo 40 evrov. Voznik, ki potrebuje vozniško dovoljenje (torej voznik avtomobila), pa se za zgornji prekršek kaznuje z globo 120 evrov.

Pripravila:
Maja Gliha, univ. dipl. prav. s pravosodnim izpitom

Potrebujete pravni nasvet? Vabljeni, da nam pošljete kratek opis pravne situacije z vprašanjem, na katerega bi želeli odgovor. Vaše vprašanje bomo posredovali pravniku in odgovor objavili na naši spletni strani siol.net. Pišite nam na: Pravni nasvet.

Odgovore na vprašanja bralcev pripravljajo svetovalci družbe za pravno svetovanje Pravni telefon d.o.o. Družba TSmedia d.o.o. ne odgovarja za vsebino in pravilnost pravnih nasvetov.