Petek, 10. 3. 2017, 3.22
7 let, 1 mesec
NA DANAŠNJI DAN
Chuck Norris praznuje skupaj s slovenskimi krščanskimi demokrati #NaDanašnjiDan
Na današnji dan leta 1989 je bilo v Ljubljani ustanovljeno Slovensko-krščansko socialno gibanje (SKSG). Gibanje se je novembra istega leta preimenovalo v Slovenske krščanske demokrate (SKD).
Leto 1989 je bilo leto ustanavljanja novih političnih strank: januarja so ustanovili Slovensko demokratično zvezo (SDZ), februarja Socialdemokratsko zvezo Slovenije (SDZS, zdajšnja SDS) …
Krščanski socialist Peršin in krščanski demokrat Peterle
Marca so se začeli strankarsko organizirati tudi kristjani. Predsednik SKSG je bil Peter Kovačič Peršin, tajnik gibanja pa Lojze Peterle. Znotraj SKSG sta bili dve struji: Peršinova bolj krščansko-socialistično oziroma levo usmerjena in Peterletova krščanskodemokratska struja.
Lojze Peterle je bil med letoma 1990 in 1992 predsednik vlade.
Peterletova struja je prevladala, SKSG se je novembra preimenovalo v SKD, njen predsednik je postal Peterle. Ta je spomladi 1990 postal predsednik Demosove vlade, spomladi 1992 pa ga je na čelu vlade zamenjal liberalni demokrat Janez Drnovšek.
Peterle je postal mandatar, ker je SKD na volitvah aprila 1990 med Demosovimi strankami v družbenopolitičnem zboru (DPZ) slovenske skupščine dobila največ sedežev. Včasih se pojavljajo napačne navedbe, da je SKD zmagala na volitvah leta 1990.
Posamično SKD šele na tretjem mestu
Med strankami sta namreč v DPZ največ poslancev oziroma delegatov dobili ZKS-Stranka demokratično prenovo (nekdanji komunisti) in ZSMS-Liberalna stranka (nekdanji mladinci). SKD je bila posamično šele na tretjem mestu, je pa Demos kot predvolilna koalicija dobil več kot polovico poslanskih sedežev v DPZ.
Največ Demosovih poslancev iz vrst Slovenske kmečke zveze
Če pa gledamo skupni izid volitev (volitve v vse tri zbore skupščine oziroma parlamenta), torej poleg volitev v DPZ še volitve v zbor občin in zbor združenega dela, pa je največ delegatskih sedežev znotraj Demosa imela Slovenska kmečka zveza, zdajšnja SLS.
Kdo je dedič SKD?
SKD se je leta 2000 združila s SLS, a so številni nekdanji krščanski demokrati na čelu Peterletom kmalu ustanovili Novo Slovenijo (NSi). Prvi predsednik stranke je postal Andrej Bajuk. Tako NSi kot SLS se razglašata za naslednici SKD.
"Kdo je dedič SKD?
Odgovor na vprašanje je preprost. To je Slovenska ljudska stranka.
SLS – Slovenska ljudska stranka in SKD – Slovenski krščanski demokrati sta se na željo pretežne večine obeh članstev 15. aprila 2000 združili v eno stranko: SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko, s čimer je nasledstvo SKD in zgodovinske SLS prešlo na združeno stranko. Ta je kasneje, da bi poudarila kontinuiteto delovanja, svoje ime poenostavila v SLS. Naslednica Slovenskih krščanskih demokratov in tudi zgodovinske SLS je današnja Slovenska ljudska stranka."
Ameriški igralec
Na današnji dan leta 1940 se je rodil ameriški filmski igralec in karateist Chuck Norris.
Seks simbol 90. let
Na današnji dan leta 1958 se je rodila ameriška igralka Sharon Stone, ki je zaslovela z vlogo v filmu Prvinski nagon.
Napovednik za film Prvinski nagon:
Švedska pevka
Na današnji dan leta 1964 se je rodila švedsko-afriška pevka Neneh Cherry.
Ameriška igralka
Na današnji dan leta 1984 se je rodila ameriška igralka Olivia Wilde.
Še nekateri drugi pomembni dogodki, ki so se zgodili na današnji dan:
Eva Herzigova
Leta 1831 je francoski kralj Ludvik Filip, ki je napadel Alžirijo, ustanovil francosko tujsko legijo.
Leta 1936 se je rodil nekdanji predsednik Fife Sepp Blatter.
Leta 1948 je začel redno izhajati Pavliha, list za pametne Slovence.
Leta 1952 je Fulgencio Batista z državnim udarom prevzel oblast na Kubi ter uvedel diktaturo. Leta 1959 je njegovo diktaturo zrušil Fidel Castro, a le zato, da bi uvedel novo diktaturo – tokrat komunistično.
Leta 1959 je tibetanski voditelj dalajlama odšel v izgnanstvo v Indijo.
Leta 1973 se je rodila češka manekenka Eva Herzigova.