Petek, 10. 2. 2017, 3.13
7 let, 1 mesec
NA DANAŠNJI DAN
Bagdad porušili do tal
Na današnji dan leta 1258 so Mongoli zmagovito končali obleganje Bagdada, središča muslimanskega Abasidskega kalifata.
Mesto so Mongoli v naslednjih dnevih porušili do tal in pobili skoraj vse njegove prebivalce. Bagdad je bil po letu 751 sedež kalifa (tj. voditelja muslimanov) ter intelektualno in gospodarsko središče arabskega in muslimanskega sveta.
Milijonsko mesto ob Tigrisu
Na vrhuncu svoje moči je v mestu ob reki Tigris živelo milijon ljudi, poleg muslimanov tudi številni kristjani. Prav sirski kristjani (ti so obvladali grščino in arabščino), ki so živeli v Abasidskem kalifatu, so zaslužni za prevode antičnih grških mislecev oziroma filozofov (na primer Aristotla) v arabščino.
Iz arabščine pa je Zahod v poznejših stoletjih dela grških mislecev prevajal v latinščino oziroma v evropske jezike. Mongoli, ki so pod Džingiskanom v začetku 13. stoletja ustvarili mogočen imperij, so začeli ogrožati tudi Abasidski kalifat in njegovo prestolnico. Džingiskan ni zavzel Bagdada, je pa to uspelo njegovemu vnuku Hulagu kanu.
Kristjanom so prizanesli
Obleganje mesta ob Tigrisu se je začelo 29. januarja 1258, končalo pa 10. februarja. Mongoli in njihovi zavezniki so v mesto vstopili tri dni pozneje, ko se je začel teden uničevanja mesta in pobijanja prebivalcev. Bagdadskim kristjanom je Hulagu kan na prošnjo svoje krščanske žene, turške princeske Dokuz Hatun, prizanesel.
Leta 1947 je Trst postal središče Svobodnega tržaškega ozemlja.
Pariški mirovni sporazum
Na današnji dan leta 1947 so v Parizu podpisali mirovne sporazume z Italijo, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo in Finsko, medtem ko vprašanja Nemčije in Avstrije niso rešili. Jugoslavija oziroma Slovenija je takrat dobila dele ozemlja, naseljene s Slovenci, ki so po prvi svetovni vojni pripadali Italiji (vzhodni del Furlanije-Julijske krajine).
Ustanovljeno je bilo tudi Svobodno tržaško ozemlje (STO), ki je bilo odpravljeno leta 1954. STO sta si razdelili Jugoslavija (Slovenija in Hrvaška) in Italija. Trst je pripadel Italiji, Koper, Izola in Piran Sloveniji, Novigrad in Umag Hrvaški.
Ruski pisatelj
Na današnji dan leta 1890 se je rodil ruski pisatelj Boris Pasternak, najbolj znan po romanu Doktor Živago.
Napovednik za film Doktor Živago:
Ameriška igralka
Na današnji dan leta 1967 se je rodila ameriška igralka Laura Dern.
Odlomki iz filma Divji v srcu:
Še nekateri drugi pomembni dogodki, ki so se zgodili na današnji dan:
Janez Janša
Leta 1763 so Britanci po sedmih letih vojne s Francozi dokončno osvojili Quebec in Montreal, mesti v takratni francoski severnoameriški koloniji Kanadi. Francozi so nato z mirovnim sporazumom Kanado odstopili Britancem. V Kanadi še zdaj živijo številni potomci francoskih kolonistov, od katerih si številni prizadevajo za osamosvojitev Quebeca od Kanade.
Leta 1861 se je rodil slovenski literarni in kulturni zgodovinar in etnograf Matija Murko.
Leta 1863 je Američan Alanson Crane patentiral gasilni aparat.
Leta 1898 se je rodil nemški dramatik, pesnik in gledališki režiser Bertolt Brecht.
Leta 1940 je bila prvič prikazana ameriška risanka Tom in Jerry.
Leta 1940 je Sovjetska zveza začela množično deportacijo Poljakov iz okupirane vzhodne Poljske v Sibirijo.
Leta 1950 se je rodil ameriški plavalec Mark Spitz.
Leta 1962 je Sovjetska zveza ameriškega pilota Garyja Powersa, ki so ga ujeli po sestrelitvi vohunskega letala U2, zamenjala za svojega vohuna Rudolfa Abla, ki je bil v ameriškem ujetništvu.
Leta 1991 je slovenski smučarski skakalec Franci Petek na svetovnem prvenstvu v skokih v Predazzu na veliki skakalnici postal svetovni prvak.
Leta 2012 je bila v parlamentu potrjena druga vlada Janeza Janše.