Sreda, 5. 11. 2014, 14.27
1 leto, 8 mesecev
Pisal skupaj z Magnificom, aranžiral za Siddharto, ustanovil svojo založbo
Malokdo se lahko pri svojih 26 letih pohvali z glasbenim sodelovanjem s številnimi uspešnimi glasbeniki, kot so Magnifico, Gal Gjurin in Siddharta, svojo založbo notnih edicij in nosilcev zvoka ter številnimi avtorskimi deli. To je uspelo Matiji Krečiču, violinistu, skladatelju in aranžerju, ki ga glasba spremlja že od mladih nog.
Z Magnificom sta skupaj napisala tudi glasbo za državno proslavo ob 70. obletnici osvoboditve Beograda (izvajal jo je simfonični orkester RTV Srbije), ki je potekala 19. oktobra, in kot je povedal Matija, je bilo vse to dogajanje v Beogradu zanj zelo velika in pomembna izkušnja.
Danes je tako, kot pravi, mešanica ustvarjalca in poustvarjalca, ki mu z eno besedo rečemo kar glasbenik. Glasbenik, ki želi ustvarjati in svojo glasbo deliti. Tudi zato se je odločil za pot svobodnega umetnika, na kateri se je srečal z nešteto ovirami, a ni nikoli obupal, saj to, kar dela, dela z veseljem in to je tisto, kar v resnici šteje.
(Samo)založba notnih edicij je sicer za Slovenijo nekaj eksotičnega, čeprav ljudje tega ne sprejemajo kot kakšen poseben dosežek, predvsem pa je "ekonomsko gledano slepa ulica", pravi Matija. Pri nas se od tega ne da živeti, ampak je to investicija za prihodnost. Vendar je ne glede na vse založba nekaj, kar mu zelo veliko pomeni. "Vedno sem si želel, da ima tisto, kar delam, neko obliko. To je imelo za mene vedno neki poseben čar." "Želimo graditi neko področje, kjer bi se nova glasba pisala, izvajala in predstavljala ljudem," je o cilju, ki ga ima pred sabo štiričlanska ekipa založbe Janus Atelier, povedal Matija.
Od njene ustanovitve je kljub slabemu "poslovnemu" položaju na tem področju doživel veliko pozitivnih odzivov, predvsem od uveljavljenih slovenskih skladateljev starejše generacije.
Poleg finančnega položaja v kulturi je ena izmed težav, s katero se spoprijema, tudi odnos družbe do njegovega poklica. "Ničkolikokrat so me vprašali, kaj delam, pa sem odgovoril, da igram violino, njihov odziv pa je bil: 'Aha … Pa kaj še?' Podcenjujoč odnos do glasbenikov, glasbe in umetnosti nasploh je zelo prisoten v današnji družbi," je prepričan.
In čeprav so kdaj pa kdaj tudi pri založbi skoraj izgubili motivacijo, saj niso vedeli, ali gredo stvari v pravo smer, so vztrajali, saj imajo željo prispevati svoj delež na področju sodobne glasbe.
Po izidu plošče se bodo Janus Atelier odpravili tudi na turnejo po Sloveniji in Avstriji, prihodnje leto pa bodo koncertirali tudi drugod. Hišna glasbena zasedba Janus Ensemble bo na teh turnejah predstavljala tako Matijevo kot Davidovo glasbo, pa tudi glasbo lokalnih skladateljev 20. in 21. stoletja.
"Želimo stopiti k poslušalcem in jim predstaviti stvari, ki jih delamo, jim ponuditi izkustvo koncerta, ki ga niso najbolj vajeni. To je poslanstvo za prihodnjih nekaj let," je še dejal Matija.