Nedelja,
18. 2. 2024,
8.16

Osveženo pred

9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,76

Natisni članek

Natisni članek

Prenova in gradnja stanovanja stanovanja novogradnje gradnja

Nedelja, 18. 2. 2024, 8.16

9 mesecev

Skrb vzbujajoči podatki iz Nemčije: ni naročil, odpovedi projektov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,76
Gradbišče, novogradnja, stanovanjska gradnja | Največje ovire za gradbenike v Nemčiji so trenutno visoke obrestne mere in stroški gradnje. | Foto Shutterstock

Največje ovire za gradbenike v Nemčiji so trenutno visoke obrestne mere in stroški gradnje.

Foto: Shutterstock

Kazalnik razmer v nemški stanovanjski gradnji, ki ga izračunava münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo, je januarja upadel na novo najnižjo raven od začetka izvajanja raziskave leta 1991. Podjetja so nezadovoljna s trenutnimi razmerami, obeti za prihodnje mesece pa so slabi, so med tednom sporočili iz Ifa.

Kazalnik je januarja v primerjavi z decembrom lani upadel za 2,1 točke na –59 točk. Vrednost nad 50 točk pomeni rast, pod 50 pa upad.

Na najnižjo raven v zgodovini raziskave je padel tudi kazalnik poslovnih pričakovanj, ki se je znižal še bolj, in sicer za 4,2 točke na –68,9 točke.

"Stanovanjska gradnja se še vedno sooča z dvema težavama. Prva je pomanjkanje naročil, druga pa stalne odpovedi projektov," je objavo pospremil vodja raziskav pri Ifu Klaus Wohlrabe. Ob tem je dodal, da pomanjkanje naročil bremeni sektor gradnje hiš.

Frankfurt
Novice Ifo: V Nemčiji zavladal pesimizem glede stanovanjske gradnje

Januarja je 52,5 odstotka podjetij, sodelujočih v raziskavi, poročalo o pomanjkanju naročil. To je sicer 4,4 odstotne točke manj kot decembra lani. O odpovedi naročil je medtem poročalo 17,4 odstotka podjetij, 4,7 odstotne točke manj kot mesec prej.

Wohlrabe pa opozarja, da je še prezgodaj govoriti o obratu trenda v stanovanjski gradnji, saj se zaostrene razmere skoraj niso spremenile. "Visoke obrestne mere in stroški gradnje gradbenikom prav nič ne olajšujejo stvari," je poudaril Wohlrabe.