Torek,
12. 11. 2013,
14.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Egipt

Torek, 12. 11. 2013, 14.08

8 let, 7 mesecev

Zaradi spolnega nadlegovanja Egipt med arabskimi državami najslabši za ženske

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Egipt je najslabša država v arabskem svetu, ko gre za pravice žensk. K slabi oceni so prispevali predvsem spolno nadlegovanje, pohabljanje ženskih spolovil in porast konservativnih islamskih skupin.

V študiji, ki jo je izvedla britanska Fundacija Thomson Reuters, je sodelovalo več ko 330 strokovnjakov iz 22 arabskih držav, ki so ocenjevali dejavnike, kot so nasilje nad ženskami, reproduktivne pravice, ravnanje z ženskami znotraj družine ter vloga žensk v politiki in gospodarstvu.

Egipt je na repu lestvice med ocenjevanimi državami pristal tudi zaradi diskriminacijske zakonodaje in porasta trgovine z ljudmi. Kot je ob tem povedala Zahra Radwan iz Globalnega sklada za ženske, ki ima sedež v ZDA, "v celotnih vaseh na obrobju Kaira večina gospodarske dejavnosti temelji na trgovini z ženskami in prisilnih porokah".

A glavni razlog za slabo oceno Egipta je spolno nadlegovanje. Poročilo, ki so ga aprila objavili ZN, je pokazalo, da se je 99,3 odstotka žensk in deklic v Egiptu srečalo s spolnim nadlegovanjem. "Družbena sprejemljivost vsakodnevnega spolnega nadlegovanja vpliva na vse ženske v Egiptu, ne glede na njihovo starost, profesionalno ali socialno-ekonomsko zaledje, samski ali zakonski stan, obleko ali obnašanje," je povedala Noora Flinkman, članica skupine HarassMap.

Najbolje med 21 članicami Arabske lige in Sirije so se v danes objavljeni študiji odrezali Komorski otoki. Študija je sicer pokazala še, da je Irak za ženske danes nevarnejši, kot je bil v času vladavine Sadama Huseina.

Savdska Arabija se je v študiji slabo odrezala, ko gre za sodelovanja žensk v politiki, diskriminacijo na delovnem mestu, svobodo gibanja in pravice do premoženja. Se je pa ta konservativna država od drugih arabskih držav odrezala bolje na področju izobraževanja in zdravstva.