Sobota, 24. 11. 2018, 10.21
5 let, 12 mesecev
Zaradi prebežnikov v Tijuani razglasili humanitarno krizo
Župan mehiškega mesta Tijuana Juan Manuel Gastelum je zaradi prihoda pet tisoč prebežnikov iz Srednje Amerike razglasil humanitarno krizo. Za pomoč pri obravnavi ljudi, ki bi lahko v tem obmejnem mestu ostali tudi več mesecev, je zaradi neodzivnosti mehiške zvezne vlade zaprosil tudi Združene narode (ZN).
Kot je v petek lokalnim medijem povedal Juan Manuel Gastelum, je v mesto prišlo 4.976 prebežnikov. Mehiška zvezna vlada je po njegovih besedah za reševanje razmer na tem območju namenila malo pomoči, sam pa za obravnavo prebežnikov ne bo zapravljal javnih sredstev mesta, je dejal župan Tijuane. "Nimamo zadostne in potrebne infrastrukture, da bi ustrezno poskrbeli za te ljudi, jim dali dostojen prostor," je poudaril Gastelum.
Če bodo stvari ušle izpod nadzora, Trump grozi z zaprtjem meje
Mehiška vlada namerava po njegovih navedbah v Tijuano poslati 20 ton sredstev, vendar bo tri četrtine omenjenih sredstev namenjenih okrepitvi meje, le pet ton sredstev pa bo namenjenih pomoči prebežnikom.
Gastelum je vlado hkrati okrcal, da groženj ameriškega predsednika Donalda Trumpa ne jemlje resno. Ta je v četrtek dejal, da bo zaprl mejo, če bodo razmere na tem območju ušle izpod nadzora.
Prebežniki bi lahko v Tijuani na pogovor s predstavnikom ZDA in vložitev prošnje za azil čakali tudi po več mesecev.
Tijuanska vlada je zaradi prebežnikov v četrtek zahtevala pomoč urada ZN za koordinacijo humanitarnih zadev. Večji del skupine ljudi, ki se je sredi oktobra iz Hondurasa podala proti ZDA, so sicer z odprtimi rokami sprejeli v številnih mestih na poti do meje.
Na pogovor s predstavnikom ZDA bi lahko čakali tudi več mesecev
V Tijuani bi lahko ljudje, ki bežijo pred nasiljem in revščino v domovini, ostali več mesecev, preden bi sploh dobili priložnost pogovora s predstavnikom ZDA, da bi lahko zaprosili za azil.
Večina prebežnikov je v Tijuani nastanjenih v improviziranih zatočiščih na športnih stadionih. Med drugim jim po svojih močeh pomagajo lokalne cerkve, posamezni prebivalci in različne organizacije.
1