Petek,
31. 5. 2013,
10.26

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Guantanamo Jemen

Petek, 31. 5. 2013, 10.26

8 let, 7 mesecev

Zaporniki iz Guantanama vendarle na prevzgojo v Jemen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Jemen od ZDA zahteva 15 milijonov evrov za izgradnjo prevzgojnega centra, v katerem bodo skrbeli, da se zaporniki iz Guantanama ne bodo vrnili na stara, teroristična pota.

Potem ko je Barack Obama naznanil, da bodo ZDA umaknile prepoved vrnitve jemenskih državljanov iz Guantanama domov, so v Jemnu za vrnitev določili ceno. S 15 milijoni evrov bi namreč zgradili center, ki bi omogočal rehabilitacijo nekdanjih ekstremistov in njihovo vrnitev v družbo, v kateri se ne bodo več zatekali k terorizmu.

Projekt je jemenska vlada že podprla, po besedah Abduja Rabuja Mansurja Hadija bi tako zapornike lahko ponovno integrirali v družbo, jemenska ministrica za človekove pravice Hurija Mašur pa je dejala, da bi zdaj potrebovali še finančna sredstva za zagon centra, ki pa ne bi bila višja od tistih, ki jih ZDA že zdaj namenja za vzdrževanje Guantanama.

Mašurjeva je pozvala tudi bogate arabskega države ob Perzijskem zalivu, ki so leta 2011 že podprle premestitev zapornikov v Jemen, naj pomagajo financirati projekt.

Med 86 zaporniki v Guantanamu, ki že imajo dovoljenje za premestitev, je 56 državljanov Jemna, tudi sicer je v Guantanamu največ zapornikov prav iz te države, številni pa vztrajajo pri množični gladovni stavki, ki se je začela februarja. Večina zapornikov je bila priprta pred dobrim desetletjem, kmalu po napadih 11. septembra 2001.

Washington je jemenske zapornike nehal vračati v Jemen leta 2010, ko se je leto prej zgodil incident, v katerem je pripadnik jemenske podružnice Al Kaide neuspešno poskusil razstreliti letalo, namenjeno v ZDA. Jemen je sicer ena najrevnejših držav na arabskem polotoku, ki zagotovo podpira Al Kaidine celice, te pa svoje člane večinoma rekrutirajo iz revnih okolij.

Kljub dogovoru z ZDA pa ministrica Mašurjeva ne pričakuje, da se bo proces vračanja začel pred koncem leta 2013. Jemenska vlada povratnikov ne bo predala sodišču, saj menijo, da če bi obstajali dokazi oziroma utemeljen sum, bi jih na sodišče poslali že Američani. Med tistimi zaporniki, ki so se pred letom 2010 že vrnili v Jemen, je 21 takšnih, ki so se uspeli integrirati v družbo, medtem ko naj bi se jih precej manj vrnilo v bojevniške vrste.