Sobota, 14. 11. 2015, 18.29
8 let, 8 mesecev
Zakaj so islamisti ponovno napadli Pariz?
V izjavi, ki jo je objavila Islamska država in s katero prevzema odgovornost za napade v Parizu, je zapisano, da so "vojaki kalifata napadli prestolnico gnusa in perverzije". Podrobno so tudi razložili, zakaj so bili izbrani določeni cilji: Stade de France v času tekme z Nemčijo, kjer je bil tudi "imbecil Hollande", koncertna dvorana, kjer je "stotine poganov slavilo perverzijo prav tako kot tudi cilji v desetem, enajstem in osemnajstem okrožju. Francija in tisti, ki sledijo njeni poti, morajo vedeti, da ostajajo poglavitne tarče Islamske države".
Očividci napada so pričali o tem, da so napadalci vzklikali, da "je to zaradi škode, ki ji je Hollande naredil muslimanom po vsem svetu". Nek drug napadalec je pred streljanjem zavpil: "To je za Sirijo!"
Napadalci bi bili lahko rekrutirani med njimi. Prav tako bi bili med napadalci člani ali simpatizerji Al Kaide, tako kot je bilo to pred desetimi meseci ob napadu na časopis Charlie Hedbo. Prav mogoče pa je tudi, da gre za lokalne napadalce, ki so se organizirali sami. V Franciji je dovolj odtujenih, jeznih, frustriranih mladih muslimanskih moških, ki so organizirani v neformalne mreže ekstremistov. Nekaj napadalcev v zadnjih letih pa je bilo pravih osamljenih strelcev. Denimo Mohamed Merah, ki je leta 2012 v Toulousu ubil 12 ljudi. Ali pa Mehdi Nemmouche, ki je ubil štiri ljudi v judovskem muzeju v Bruslju.
Toda glede na kompleksnost napada v Parizu je težko verjeti, da je šlo za posameznike, ki niso vključeni v ekstremistično mrežo. Podoben kompleksen napad se je zgodil leta 2008 v indijskem Mumbaju, kjer so istočasno napadli hotele, kavarne, judovski center in transport.
Francoska intervencija v Maliji proti islamistom leta 2013 je bila še pred 14 dnevi vzrok, da je Al Kaida islamističnega Magreba pozvala svoje sledilce k napadom v Franciji. Za povrh vsega pa je francoski predsednik Francois Hollande pretekli teden dejal, da bo Francija v Perzijski zaliv poslala letalonosilko kot pomoč v boju proti Islamski državi.
Natančno pred desetimi leti novembra 2005 je denimo v več francoskih mestih prišlo do spopadov priseljencev in policije. Tudi tedaj je Francija razglasila izredno stanje.
Center radikalizacije francoskih muslimanov so zapori. Skoraj 70 odstotkov francoskih zapornikov so mladi muslimanski moški. Med njimi je 150 francoskih islamskih ekstremistov. Nekdanja pravosodna ministrica in zdaj posebna poročevalka vlade za radikalizacijo je aprila letos opozarjala, da Francija ne naredi dovolj, da bi preprečila radikalizacijo muslimanov v zaporih.
V posnetku, objavljenem na islamistični medijski strani Al-Hayat Media Centre, so še dejali, da ''dokler boste bombardirali, ne boste živeli v miru. Strah vas bo celo oditi v trgovino''.