Četrtek,
19. 11. 2015,
14.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Bogomil Ferfila islam

Četrtek, 19. 11. 2015, 14.11

8 let, 7 mesecev

Zakaj mladi muslimani postajajo islamski skrajneži

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Muslimanski priseljenci ne samo prve, ampak celo druge ali tretje generacije se radikalizirajo. Od 70 do 80 odstotkov mladih muslimanov je privržencev radikalnega islama, pravi Bogomil Ferfila.

Glede pariških napadov, ki so jih v petek izvedli pripadniki teroristične Islamske države, Ferfila pojasnjuje, da so bili podobni terorističnim napadom v Mumbaju oziroma Bombaju v Indiji, ki so jih leta 2008 izvedli pripadniki pakistanskih varnostnih služb.

Islamska država in jedrska bomba Takrat so napadalci napadli glavni cilj in več stranskih ciljev. Podobno je bilo v Parizu, kjer je bila glavni cilj koncertna dvorana Bataclan. To kaže, da so napad v Mumbaju preučevali tudi v Islamski državi.

Zdaj so se pojavile zelo črnoglede napovedi, saj se zdi, da bo začela Islamska država zaradi porazov v Siriji in Iraku izvajati vse več terorističnih napadov drugod po svetu. Kaj če se Islamska država dokoplje do jedrskega orožja, se sprašuje Ferfila.

Je Snowden pomagal teroristom? Kot pravi profesor s FDV, je odliv varnostnih podatkov, potem ko je nekdanji sodelavec ameriške obveščevalne službe NSA Edward Snowden izdal varnostne podatke, spremenil obnašanje terorističnih organizacij, zlasti Islamske države.

Zdaj se varnostni organi bojijo, da niso kos komunikacijam Islamske države. Očitno je bil ta napad dobro koordiniran, saj varnostne službe niso zaznale komunikacij med teroristi. To pomeni, da so teroristi korak pred varnostnimi organi, poudarja Ferfila.

Nujna okrepitev varnostnih služb Francija je naredila premalo pri reorganizaciji in okrepitvi varnostnih služb, zato se bo zdaj okrepila francoska varnostna služba in poostril nadzora na francoskih mejah, saj prstni odtisi kažejo, da je eden od teroristov v Evropo prišel po balkanski poti. Kot meni Ferfila, so potrebne spremembe: "Pasti morata zdajšnji azilni sistem in schengenska imigracijska politika.".

Zakaj so se teroristi odločili ravno za napad na Francijo? Kot pravi Ferfila, ima Francija dolgo zgodovino boja z islamisti. Vojaško je posredovala proti islamistom v Maliju, zdaj posreduje tudi proti Islamski državi v Siriji, ki je nekdanja francoska kolonija.

Francoski sekularizem moti islamiste Francija ima tudi zelo radikalno sekularen pogled in oster odnos do muslimanov. Tam praviloma ni mošej, ampak samo molilnice. Tudi muslimankam je prepovedano zakrivanje obrazov, poudarja Ferfila in dodaja, da Francija živi v nenehnem zaporedju terorističnih napadov: januarja letos napad na satirični časopis Charlie Hebdo, zdaj pokol v Parizu.

V številnih zahodnoevropskih mestih nastajajo tako imenovane muslimanske vzporedne družbe. Kako to vpliva na islamski radikalizem? Kot pojasnjuje Ferfila, je v EU 33 milijonov tujcev, od tega zagotovo polovica muslimanov. Pri tem poudarja, da je islam tukaj in da bo islam ostal tukaj.

Marginalizacija in radikalizacija "V Nemčiji je okoli deset odstotkov novorojenih otrok muslimanov. V Amsterdamu na Nizozemskem je število muslimanskih priimkov večje od števila nizozemskih priimkov. V Belgiji imamo med drugim trenutno problematično četrt Molenbeek."

Ferfila pravi, da se dogaja izjemno velika radikalizacija muslimanskih priseljencev ne samo prve, ampak celo druge ali tretje generacije. Od 70 do 80 odstotkov mladih muslimanov je privržencev radikalnega islama. Dodaja, da je vsak priseljenec praviloma marginaliziran.

Neumnost Angele Merkel "Neumnost je, da je nemška kanclerka Angela Merkel rekla, da bodo sprejeli milijon priseljencev. V Nemčiji je zelo veliko slabo plačanih služb in največ, kar lahko migranti upajo, je, da bodo dobili te slabo plačane službe. Migranti so nujno obsojeni na marginalne sloje," opozarja Ferfila.

Po njegovem mnenju je edino, kar lahko naredi Evropa, to, da čim več proračunskih sredstev usmerja v izboljševanje položaja muslimanskih priseljencev in preprečuje njihovo marginalizacijo. "99 odstotkov muslimanov, tudi v Sloveniji, je dobrih državljanov in nočejo imeti nič s terorizmom. Te je treba vključiti v družbo."

Izobraževanje imamov v Evropi Kot še svetuje Ferfila, je pomembno tudi to, kakšne imame imamo v Evropi. Francija je po pariških napadih napovedala izgon radikalnih imamov, vendar to ni dovolj, poskrbeti je treba tudi za izobraževanje imamov.