Sreda,
10. 4. 2013,
14.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Bob Dylan ZDA Rusija

Sreda, 10. 4. 2013, 14.53

8 let, 7 mesecev

Z Bobom Dylanom nad komunizem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Arhivski dokumenti ameriške vlade, ki jih je objavil WikiLeaks, pričajo o poskusu ameriških oblasti, da bi v 70. letih v Sovjetski zvezi komunizem krotile z gostovanji svojih rock glasbenikov.

Komunikacija med Moskvo in Washingtonom iz leta 1975 razkriva poskuse "širjenja glasbenih obzorij" ruskih prebivalcev. V dokumentih, ki jih je napisal takratni ameriški veleposlanik v Moskvi Walter Stoessel mlajši, piše, da Rusov soul glasba takrat ni pretirano zanimala, zato je Stoessel predlagal, da poskusijo z mehkim rockom, bluesom in country rockom.

Iz veleposlanikovih pisem je mogoče razbrati, da naj bi Američanom v Sovjetski zvezi uspelo vzpostaviti country glasbo kot sprejemljivo, zato se mu je zdelo, da bi glasbena obzorja Rusov lahko še malo razširili, po njegovem mnenju je bil naslednji logičen korak nastop rock glasbenika ali skupine.

Sprva bi tako na koncertno turnejo v Rusijo povabili najuglednejše in tudi sicer najustvarjalnejše ameriške glasbenike, če pa bi ti zavrnili ponudbo, bi pristopili še do manj znanih in morda celo manj ustvarjalnih.

Poleg Boba Dylana je Stoessel predlagal še Jamesa Taylorja, Dona McLeana in Joni Mitchell, o katerih naj bi z Washingtonom že govorili, kot predloge pa je dodal še Neila Younga, Crosbyja, Stillsa in Nasha, Carly Simon ter Carole King.

Korespondenca je bila objavljena med 1,7 milijona dokumenti, ki jih je na svojo spletno stran dal WikiLeaks. Dokumenti segajo v čas med letoma 1973 in 1976 in so del ameriškega zveznega arhiva.