Sreda,
8. 3. 2017,
7.42

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,63

2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA cia WikiLeaks

Sreda, 8. 3. 2017, 7.42

7 let, 9 mesecev

Cia po objavi vohunskih skrivnosti na WikiLeaksu molči

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,63

2

Wikileaks

Potem ko je WikiLeaks včeraj objavil Cijine dokumente o hekerskem programu, Cia uradno zadeve ne komentira, molčijo tudi druge pristojne agencije v vladi.

Odzval se je le predsednik odbora za obveščevalne zadeve predstavniškega doma ameriškega kongresa republikanec Devin Nunes, ki je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi objave vohunskih skrivnosti. Dejal je, da bo od obveščevalcev zahteval pojasnila in morda bo potrebna tudi posebna kongresna preiskava.

Spletna stran WikiLeaks je objavila devet tisoč dokumentov, ukradenih s strežnika Cie, kar je najobsežnejša publikacija obveščevalnega gradiva.

Cia ustvarila več kot tisoč vrst računalniških virusov

Dokumenti kažejo, kako ameriški vohuni vdirajo v računalnike, pametne telefone in televizije ter jih uporabljajo za nadzor. WikiLeaks pravi, da so informacije dobili iz visoko zavarovane mreže znotraj centra za računalniške obveščevalne dejavnosti na sedežu Cie v Langleyju v ameriški zvezni državi Virginija.

Iz dokumentov je razvidno, da je Cia ustvarila več kot tisoč vrst škodljive programske opreme – viruse, trojanske konje in druge programe, ki lahko prevzamejo nadzor nad tujo napravo.

S tem so lahko prevzeli nadzor nad iPhoni, sistemi Android, programi Microsoft in pametnimi televizijami Samsung, okužene naprave pa so uporabili v prisluškovalne namene. Preiskovala je tudi možnost hekerskih napadov na elektronske sisteme v avtomobilih in tovornjakih z namenom prevzema nadzora.