Tina Vovk

Četrtek,
26. 11. 2015,
13.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Bruselj

Četrtek, 26. 11. 2015, 13.38

8 let, 7 mesecev

"Vse je bilo normalno, potem se je pa začelo"

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Šok je bil kar velik. Ljudje se od srede skušajo vrniti v normalne tirnice, v normalno življenje, utrip v Bruslju dva tedna po pariških napadih opisuje Slovenec, ki živi v belgijski prestolnici.

Po napadih v Parizu v petek, 13. novembra, se življenje v Bruslju ni veliko spremenilo, vse pa je postalo drugače, ko je belgijska vlada zaradi nevarnosti terorističnega napada zvišala stopnjo ogroženosti na najvišjo, četrto.

"Konec tedna po napadih smo še šli v mesto, vse je bilo normalno, potem pa se je začelo. Od takrat sploh nisem bil v središču mesta. Javni prevoz je z izjemo metrojev potekal, ampak v službo smo raje hodili peš, nismo uporabljali avtobusov, pa tudi ven nismo hodili," je povedal Mitja Sabadin, ki v Bruslju dela od julija letos.

To ni tisti Bruselj kot prej "Prejšnji konec tedna si bil pogumen že, če si šel ven. Večino barov so po navodilih vlade v soboto zaprli že ob 18. uri. Vidi se, da to ni takšen Bruselj, kot je bil prej. Nikomur ni padlo na pamet, da bi šel v središče mesta, razen če ni šlo za kaj nujnega. Malo zunaj središča, kjer je Evropski parlament, se je tudi čutilo napetost, ni pa bilo tako očitne prisotnosti vojske in policije na ulicah," o življenju v Belgiji v zadnjem tednu pravi Sabadin.

Vzdušje v Bruslju je bilo moreče. "To nedeljo, ko je racija v središču mesta potekala ves popoldan in ves večer in so prijeli 16 ljudi, so mesto vseskozi preletavali helikopterji. Pogosto se sliši policijske sirene, tako da je dosti bolj moreče vzdušje. Kolegica je šla včeraj v Trst in mi pisala, da se je šele, ko je prišla tja, zavedla, kako moreče vzdušje je v Bruslju. Tam je vse čisto drugače, tukaj pa vse zamorjeno. Od takrat, ko je vlada razglasila najvišjo stopnjo ogroženosti, pa do torka je bilo vse skupaj zelo moreče. Če bereš veliko novic na spletu, je še hujše."

Situacija je čisto drugačna Ljudje so previdnejši, že po pogledih vidiš, da so razmere čisto drugačne, kot so bile prej, o vzdušju v belgijski in evropski prestolnici dodaja Sabadin. V sredo so odprli večino podzemnih železnic in šole, ki imajo varnostnike pred vhodi. Odkar so zvišali stopnjo ogroženosti, so varnostniki tudi pred vsemi trgovinami, veliki nakupovalni centri pa so zaprti.

Pred napadi so se ljudje v Bruslju počutili relativno varno. "V Bruslju obstaja več zloglasnih sosesk, kjer je visoka brezposelnost in kjer prebivajo večinoma prve in druge generacije migrantov. Ampak to sobivanje je nekako delovalo." Ena takih najbolj razvpitih sosesk je Molenbeek. "Za ljudi, ki pridejo delat v Bruselj tako kot jaz, obstaja samo relacija dom–služba–center. V Molenbeeku sem bil samo enkrat, pa še to bolj po naključju na sprehodu." Po pariških napadih se je izkazalo, da več napadalcev prihaja ravno iz Molenbeeka.

Iščejo deset osumljencev Minister za zunanje zadeve Didier Reynders je v sredo sporočil, da iščejo okoli deset osumljencev, ki so najverjetneje oboroženi tudi s težkim orožjem in naj bi želeli izvesti simultani napad na več različnih ciljev po vzoru napadov v Parizu.

Zanimalo nas je, kako resno ljudje jemljejo opozorila vlade in ali jih dojemajo bolj kot opozorila iz previdnosti. "Gibljem se bolj v krogih Evropske komisije, Evropskega parlamenta in ljudi, ki so zaposleni v teh institucijah. Oni so raje ostali doma in delali od doma, če so lahko. To jemljejo zelo resno. Tudi navodila oblasti so bila, naj se ljudje, če je to mogoče, raje odločijo za delo od doma, kot pa da gredo v službo. Večina ljudi, s katerimi sem bil v stiku, je do včeraj delala od doma. V sredo je bil prvi dan, ko so si ljudje upali bolj množično oditi v službo."

Ljudje se skušajo vrniti v normalno življenje Po velikem šoku se ljudje od srede skušajo vrniti v normalne tirnice, v normalno življenje. Poskušajo živeti naprej, oditi tudi na kakšno pijačo, kosilo. "Mislim, da bo šlo vse skupaj navzgor," je optimističen Sabadin.