Ponedeljek,
24. 3. 2014,
20.54

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Rusija

Ponedeljek, 24. 3. 2014, 20.54

8 let, 7 mesecev

Vrha G8 ne bo. Razlog? Kazen za Rusijo.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Voditelji skupine sedmih najrazvitejših držav G7 so se na srečanju v Haagu dogovorili, da se ne bodo udeležili junijskega vrha skupine G8 v ruskem Sočiju, pač pa se bodo brez Rusije sestali v Bruslju.

Informacijo je na Twitterju sporočil predsednik Evropske sveta Herman Van Rompuy. Sedmerica je na ta način kaznovala Rusijo zaradi priključitve ukrajinskega polotoka Krim. Srečanje voditeljev G7 ob robu jedrskega vrha v Haagu je sklical ameriški predsednik Barack Obama.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred tem ocenil, da izključitev Rusije, ki si je prejšnji teden priključila Krim, ne bi bila "nobena tragedija". "Če naši zahodni partnerji menijo, da je ta format preživet, naj bo tako," je poudaril Lavrov, ki se je ob robu jedrskega vrha sešel z ukrajinskim kolegom Andrijem Dešicjo.

G7 grozi z dodatnimi sankcijami V izjavi po sestanku je skupina sporočila, da je pripravljena okrepiti sankcije proti Rusiji, če Moskva ne bo pripomogla k umiritvi krize v Ukrajini. "Če bo Rusija stopnjevala napetost, smo še vedno pripravljeni okrepiti ukrepe, vključno z usklajenimi sektorskimi sankcijami, ki bodo imele pomemben vpliv na rusko gospodarstvo."

"Moskva naj začne pogovore z Ukrajino" Sedmerica v izjavi kljub temu poudarja, da diplomatske poti za umiritev razmer ostajajo odprte, rusko vlado pa spodbuja, naj jih sprejme. Moskvo tudi poziva, naj začne pogovore z Ukrajino.

Glede ravnanj Rusije so v G7 prepričani, da niso skladna s skupnimi prepričanji skupine, zato so napovedali prekinitev svojega sodelovanja v okviru G8, dokler Rusija ne spremeni svojega stališča. Rusija je bila v skupino G8 sprejeta leta 1998, kar je bila nagrada za demokratične procese v Rusiji po razpadu Sovjetske zveze.

Srečanja skupine G7 so se udeležili voditelji ZDA, Nemčije, Kanade, Francije, Italije, Japonske in Velike Britanije, navzoča pa sta tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.