Torek, 14. 10. 2014, 14.12
8 let, 7 mesecev
Vladimir Putin na srbski vojaški paradi (video)
Vladimir Putin je bil do zdaj v Srbiji dvakrat, danes pa bo to državo obiskal še tretjič. Ko je bil na obisku leta 2011, je tedanja vlada v času obiska prepovedala vse javne shode, v strahu, da ruskemu gostu ne bi pokazali prevelike naklonjenosti. Menda bi to tedaj slabo vplivalo na ugled države. Ob tokratnem obisku Srbi napovedujejo, da bo ruski gost v duhu tradicionalnega in zgodovinskega bratstva med narodoma dobrodošel ter oboževan.
Čeprav je letošnji obisk še toliko bolj kontroverzen. Vladimir Putin ta hip ni najbolj priljubljen svetovni politik, proti njegovi državi je Evropa uvedla sankcije, ki pa jih Srbija kot edina med kandidatkami za članstvo ne podpira. A Srbija je na poti v Evropo in vsako njihovo potezo podrobno spremlja Evropska skupnost. Da bi bilo vse skupaj še bolj "nerodno", se bo Vladimir Putin v Beogradu udeležil vojaške parade v sklopu 70. obletnice osvoboditve Beograda.
Uradno naj Bruselj, Berlin in Washington ne bi imeli prav nobenih pomislekov ob Putinovem obisku Srbije. Neuradno naj bi srbskim politikom zažugali, naj ne podležejo ruskemu vplivu. Neformalne pritiske je potrdil tudi srbski premier v intervjuju za Pink TV, a o podrobnostih ni želel razpravljati. Formalno pa je komisar za širitev EU Johannes Hahn Srbijo opozoril, da bo morala resno razmisliti o svojem odnosu z Rusijo, predvsem pa o sankcijah. V poročilu o napredku pogajanj, objavljenim 8. oktobra, je zapisano tudi, da mora Srbija progresivno uskladiti svojo zunanjo in varnostno politiko z evropskimi usmeritvami.
Srbi imajo Putina seveda radi. Po podatkih agencije Faktor plus ima dve tretjini Srbov pozitivno stališče do prihoda vplivnega Rusa. Prav nič jih ne skrbi, da med diplomati velja rek, da se je treba bati Rusa, ki prinaša darila.
Srbi bi predvsem radi podaljšali seznam proizvodov, ki so na listi brezcarinskega izvoza v Rusijo. Nanj bi radi dodali nekaj tisoč vozil kragujevškega Fiata, sir in cigarete.
Srbija in Rusija imata že od leta 2000 sklenjen sporazum o prosti trgovini, s čimer je Srbija edina država zunaj Skupnosti neodvisnih držav, ki ima tak sporazum in brezcarinski dostop do ogromnega ruskega tržišča. To bi Srbija lahko v času sankcij s pridom izkoristila. Trenutno se na seznamu brezcarinskega sporazuma nahaja skoraj 95 odstotkov proizvodov iz Srbije, razen avtomobilov.
Poleg plina bi Rusija investirala tudi v srbsko železnico. Ruske železnice bi v modernizacijo srbskih železnic takoj vložile 800 milijonov dolarjev v obliki kredita. Dogovor o tem je že podpisan, konec koncev je bila to tudi tema Vučićevega obiska v Moskvi, za realizacijo je treba razčistiti še nekaj podrobnosti, kar naj bi naredili zdaj v Beogradu.