Torek,
16. 7. 2013,
21.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Češka

Torek, 16. 7. 2013, 21.44

8 let, 7 mesecev

Vietnamska manjšina sredi Evrope

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Češka je pred dnevi za narodnostno manjšino priznala Vietnamce.

Češka vlada je pred dnevi na predlog zunanjega ministra Karla Schwarzenbergerja odločila, da bo vietnamski skupnosti v državi priznala status narodnostne manjšine, in to kljub temu, da Vietnamci pomenijo le 0,60 odstotka vsega prebivalstva.

Evropski Hanoj Na Češkem, država ima nekaj več kot 10 milijonov prebivalcev, živi 58 tisoč Vietnamcev, od zdaj pa imajo svojega predstavnika v svetu etničnih manjšin. Iz državnega proračuna bodo deležni denarne pomoči za ohranjanje svoje kulture in jezika. V nekaterih primerih imajo od zdaj tudi pravico uporabe svojega jezika, na primer pri stikih z oblastmi in na sodišču, piše češki časopis Pravo.

Dvanajst manjšin Na Češkem je zdaj priznanih 12 narodnostno-etničnih manjšin. Poleg največjih, slovaške in ukrajinske, je vietnamska manjšina tretja največja v državi. Tukaj so še poljska, nemška, madžarska, ruska, romska, šlezijska, judovska, bolgarska, hrvaška, grška, srbska in zdaj tudi beloruska.

Vietnamska "mafija" Nekaj pomislekov je pred priznanjem manjšine v javnosti vzbujala tako imenovana vietnamska mafija. Notranji minister Kubice je dejal, da prek vietnamske skupnosti v državo prihajajo mamila, in opozoril na previdnost pri dodeljevanju pravic Vietnamcem.

"Sem zelo zadovoljna" Tako je za naš portal povedala Čehinja Anča, ki živi v Pragi. "Vietnamci si zaslužijo status manjšine z vsemi ugodnostmi in pravicami, ki jih status zagotavlja. V državi so že dolgo, najmanj 25 let. No, v Pragi je za njih že zdaj dobro poskrbljeno. Bojim pa se, da priznanje skupnosti za manjšino ne bo vplivalo na Vietnamce zunaj mesta," je še dodala.

Vietnamska vas Na vzhodu Prage obstaja predel, ki se imenuje Vietnamska vas. Tam je mesto vietnamske manjšine. Imajo svoje frizerje, vrtce, šole, tudi časopise. "Pogosto hodimo jest na njihovo ogromno tržnico. Tam vsi govorijo vietnamsko," pravi Anča.

Slovenec v Pragi Slovenski podiplomski študent v Pragi pravi, da je mesto preveliko, da bi opazil Vietnamce v njem. Tudi Azijcev seveda ne opazi posebej: "V Pragi živi veliko tujcev. Praga je zelo odprta. A ne bi rekel, da je tudi preostala Češka tako odprta."

Češka nestrpnost Nestrpnost Čehov do tujcev, priseljencev in drugih etničnih skupin se povečuje. Na zadnjih demonstracijah v Čeških Budjejovicah v začetku meseca so protestniki Rome označili za "črne svinje".

Amnesty International je lani češko vlado opozoril, da še vedno ne zagotavlja vseh pravic pripadnikom romske manjšine. Da romske otroke njihov šolski sistem še vedno diskriminira, in to pet let po tem, ko je Evropsko sodišče za človekove pravice razsodilo, da je vlada kriva za diskriminacijo Romov.

Kako je v Sloveniji? Slovenija z zakonodajo ščiti madžarsko in italijansko manjšino. Zaščito imajo zapisano v ustavi, imajo pravico do svojega šolstva, medijev, finančne podpore, dvojezičnosti …

Delno slovenska država ščiti tudi Rome. Za vse preostale, med njimi Hrvate, Srbe, Makedonce, Črnogorce, Albance, Bošnjake, ni tako dobro poskrbljeno.