Petek, 19. 9. 2014, 12.38
8 let, 8 mesecev
"Verjel sem, da je glasovanje za najboljša pot do države, ki jo želim za svojo hčer"
Po tem, ko je 55,3 odstotka Škotov glasovalo proti neodvisnosti, Škotska ostaja znotraj Združenega kraljestva. Po končnih rezultatih je bilo za neodvisnost slabih 45 odstotkov volivcev.
Med tistimi, ki so nad rezultatom razočarani, saj so glasovali za neodvisnost, je tudi Fergus Smith, Škot in po poklicu rodoslovec, s katerim smo se pogovarjali le nekaj ur po razglasitvi rezultatov referenduma.
Razočaran je, a hkrati ponosen tako na kampanjo kot tudi na volilno udeležbo, ki je bila rekordna, kar 84,5-odstotna. "Če jo primerjamo z volilno udeležbo, ki je bila na primer pred časom v Veliki Britaniji, je bila to najvišja udeležba v več desetletjih," je poudaril.
Izpostavil je tudi težavo neuravnoteženja in moči, ki je osredotočena predvsem v Londonu, kar pa ima določene posledice ne samo za Škotsko, ampak tudi za preostale dele Velike Britanije.
Ponoči se je, kot je povedal, pogovarjal s prijateljem, ki je glasoval proti, in ugotovil, da bi, če bi šlo za zelo tesen izid, raje videl, da bi prav tako zmagal nasprotni tabor. "Raje imam takšen rezultat, kot pa da bi bilo 51 odstotkov glasov za in 49 odstotkov glasov proti," je pojasnil in dodal: "Neodvisnost bi namreč bila zelo velika sprememba in zelo velik korak. Mislim, da v to ne bi smeli iti brez konkretne večinske podpore.
Podobno mislijo tudi drugi njegovi znanci in prijatelji, ki so prav tako glasovali za. So razočarani, vendar rezultat sprejemajo, je zatrdil.
Ne glede na rezultat pa je Fergus prepričan, da to ne pomeni, da bodo ljudje v nasprotnih taborih postali sovražniki. Tudi sam ima prijatelje, ki so glasovali proti, a to ne bo ničesar spremenilo.
Razlog je tudi ta, da v tem primeru ni šlo za neko črno-belo odločitev, ampak za različne odtenke sive. Vsak se je dokopal do svojih sklepov in se odločil po svoje.
Še enkrat je poudaril, da je izrednega pomena predvsem to, da je bilo ljudem mar, da so oddali svoj glas in s tem pokazali, da je šlo za pomembno zadevo, o kateri so želeli odločati.