Torek,
21. 5. 2013,
6.14

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

tornado katastrofa veter

Torek, 21. 5. 2013, 6.14

6 let, 1 mesec

V Oklahomi se nadaljuje iskanje preživelih v tornadu (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Reševalci in drugi prostovoljci iščejo preživele v tornadu, ki je po zadnjih podatkih terjal najmanj 24 življenj, med njimi je najmanj sedem otrok.

Urad mrliškega oglednika ameriške zvezne države Oklahoma je sporočil, da so v mestecu Moore našli trupla 24 ljudi, od tega sedmih otrok, vendar pa bo število mrtvih verjetno še naraslo. Veter je z zemljo zravnal soseske in osnovno šolo, polno otrok. Ameriški predsednik Barack Obama je na območju, ki ga je prizadel tornado, že razglasil izredne razmere. Veter tornada je divjal s hitrostjo 320 kilometrov na uro. Bližnje bolnišnice so sprejele več kot 200 ljudi, po nekaterih podatkih je ranjenih še več, piše BBC.

Kljub temu je bil tornado, ki je razdejal predmestje Oklahome Cityja z 41.000 prebivalci, eden najhujših v zgodovini ZDA, sicer pa že četrti, ki je od leta 1998 oral po Mooreu. Mesto leži sredi t. i. aleje tornadov na ameriškem Srednjem zahodu, kjer so tovrstna uničenja skorajda vsakdanji pojav. Tudi ameriški predsednik Barack Obama je pred mediji ocenil, da so ljudje v Oklahomi morda bolj navajeni na tornade kot drugje po ZDA. Kljub temu bo po iskanju ponesrečenih kmalu stekel velik projekt obnove, mesto pa bo verjetno čez čas znova odstranjevalo ruševine ter preštevalo mrtve.

Starši otroke namenoma pustili v šoli Starši so po novici o približevanju tornada otroke namenoma pustili v osnovni šoli Plaza Towers, saj so menili, da bodo v čvrsti zidani zgradbi varnejši. Vendar pa je bila šola na skoraj kilometer široki črti neposrednega uničenja in ji ni bilo prizaneseno. Najprej je veter dvignil in odnesel streho, nato pa porušil še zidove.

Reševalci so še več ur po tragediji otroke reševali izpod ruševin, do večera po krajevnem času pa so jih še vedno pogrešali več kot 20. Komunikacija med reševalci in mediji je slaba, saj je veter povsem razdejal električno in telefonsko napeljavo, omrežja brezžične telefonije pa so preobremenjena.

Z zemljo dobesedno zravnane celotne soseske Poleg šole so z zemljo povsem zravnane celotne soseske tega južnega predmestja Oklahoma Cityja. Reševalne operacije se nadaljujejo, pri čemer pomagajo tudi ekipe zvezne agencije za posredovanje v naravnih nesrečah (Fema). Na pomoč prihajajo celo iz Joplina v Missouriju, ki ga je 22. maja 2011 razdejal najbolj smrtonosen tornado v sodobni zgodovini ZDA. Ta je terjal 158 življenj.

Guvernerka Oklahome Mary Fallin je mobilizirala dodatne policiste in poslala na pomoč nacionalno gardo. Predsednik Obama ji je ponudil vso zvezno pomoč in ji dal neposredno telefonsko zvezo s svojo pisarno. Za območje Oklahoma Cityja je že razglasil izredne razmere, kar pomeni, da bodo prizadeti lahko zaprosili za ugodna zvezna posojila za obnovo.

Moore - kraj nesrečnega imena Predmestje Moore ostaja nevarno zaradi porušenih električnih daljnovodov in počenih cevi plinske napeljave. To je že četrti tornado, ki je razdejal Moore po letu 1998. Naslednji tornado leta 1999 je šel po skoraj isti poti kot tokratni, kar je izjemen primer. Predzadnji tornado je Moore udaril leta 2003.

Predsednik ZDA je sicer opozoril, da najhuje šele prihaja, saj se prihodnji teden prične letošnja orkanska sezona. Orkani iz Atlantika in Mehiškega zaliva nato v notranjosti ZDA sprožajo tudi tornade. Poleg tega je v omenjeni t. i. aleji tornadov, ki zajema zvezne države, kot so Arkansas, Teksas, Louisiana in Oklahoma, že za danes napovedano še več tornadov in neurij s točo. Vendar pa je Obama prepričan, da bodo Američani tudi tokrat pomagali rojakom, kot so še vsakič doslej. Rdeči križ preko spletne strani že zbira denar za žrtve. Izrazi sožalja prihajajo tudi iz sveta. Papež Frančišek je po Twitterju pozval k molitvi za žrtve, britanska kraljica Elizabeta pa je prav tako izrekla iskreno in globoko sožalje.

Predmestje Moore je uničeno skoraj natanko dve leti po tornadu, ki je 22. maja 2011 razdejal mesto Joplin v državi Misuri. To je bil najbolj smrtonosen tornado v sodobni zgodovini ZDA, saj je pobil 158 ljudi.