Sreda,
30. 8. 2017,
10.24

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

muslimani romanje

Sreda, 30. 8. 2017, 10.24

7 let, 1 mesec

Fotozgodba

V Meki se začenja muslimansko romanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

V Savdski Arabiji se danes začenja tradicionalno muslimansko romanje v Meko. Organizatorji pričakujejo dva milijona ljudi. "Zelo sem vznemirjena, saj številni ljudje sanjajo o tem, da bi prišli sem," je na letališču v Džedi dejala 47-letna Indonezijka Eni. "Ko zapustimo ta kraj, se počutimo bolj verne," je dodala romarica, ki bo Meko obiskala že drugič.

Meka, najsvetejši kraj islama | Foto: Reuters Meka, najsvetejši kraj islama Foto: Reuters

Meka slovi kot najsvetejši kraj islama, v njej se je rodil prerok Mohamed. Hadž je eden od petih stebrov muslimanske vere. V simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.

Branje Korana | Foto: Reuters Branje Korana Foto: Reuters

Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v rojstni kraj preroka Mohameda.

Nočni pogled na Meko | Foto: Reuters Nočni pogled na Meko Foto: Reuters

V Meko se bodo letos znova lahko odpravili tudi Iranci, ki jih lani zaradi spora med državama ni bilo.
Prav tako je v Meko odpotovalo 27 Slovencev. Za tiste, ki so ostali doma, osrednjo bajramsko slovesnost ob kurban bajramu v petek zjutraj že tradicionalno pripravljajo v Ljubljani na Kodeljevem. Bajramsko molitev bodo pripravili tudi v več drugih krajih po Sloveniji, saj tisti, ki se niso udeležili romanja v Meko, praznik preživljajo v bajramskem vzdušju doma.

Meka | Foto: Reuters Foto: Reuters

Meka | Foto: Reuters Foto: Reuters

Lani se je petdnevnega hadža udeležilo 1,8 milijona muslimanov. Med njimi ni bilo Irancev, saj se Savdska Arabija in Iran nista mogli dogovoriti o varnostnih in logističnih podrobnostih obiska iranskih romarjev. Običajno največ romarjev pride iz Indonezije, muslimanske države z največ prebivalci.

Sveta mošeja | Foto: Reuters Sveta mošeja Foto: Reuters

Mošeja al-Masjid al-Haram ali Sveta mošeja je za muslimane najsvetejša mošeja na svetu.

Gora Arafat | Foto: Reuters Gora Arafat Foto: Reuters

Gora Arafat | Foto: Reuters Gora Arafat Foto: Reuters

Med hadžem romarji potujejo v majhno vas Mina, kjer kamenjajo hudiča, ki ga predstavljajo kamniti stebri. Nato se povzpnejo na goro Arafat, kjer je mesto za molitev. Tu naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo.

Vsi muslimani na svetu se med molitvijo (petkrat dnevno) obrnejo proti Meki. | Foto: Reuters Vsi muslimani na svetu se med molitvijo (petkrat dnevno) obrnejo proti Meki. Foto: Reuters

Vrhunec romanja bo v petek, ko se začenja kurban bajram, ki ga zaznamujejo z obrednim kamenjanjem hudiča. Kurban bajram je poleg ramazanskega bajrama drugi najpomembnejši praznik za muslimane.