Nedelja, 11. 2. 2024, 17.27
10 mesecev, 2 tedna
Parlamentarne volitve v Pakistanu
Uradni rezultati: zmagala stranka zaprtega nekdanjega premierja
V Pakistanu so po dveh dneh štetja glasov objavili končne izide parlamentarnih volitev, na katerih so največ poslanskih sedežev, 101 od skupno 266, osvojili neodvisni kandidati s podporo stranke zaprtega nekdanjega premierja Imrana Khana (PTI). Po objavi uradnih rezultatov so v več pakistanskih mestih izbruhnili protesti Khanovih podpornikov.
Muslimanska liga (PML-N) trikratnega nekdanjega premierja Šarifa je osvojila 75 sedežev. Pakistanska ljudska stranka (PPP) Bilavala Buta Zardarija pa je glede na uradne rezultate osvojila 54 sedežev. Ostalih 34 poslanskih sedežev si je razdelilo še enajst strank, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Parlamentarne volitve so v Pakistanu potekale v četrtek, volilna komisija pa je uradne rezultate objavila z dvodnevno zamudo. Zmago na volitvah sta pred objavo uradnih rezultatov sicer razglasila tako Khan kot tudi Šarif.
Očitki o prirejanju volitev in sumih o manipulacijah
Prve izide volitev so sicer objavili po dolgem odlašanju, kar je še podžgalo očitke o prirejanju volitev in sume o manipulacijah. Volilna komisija je zamudo pripisala težavam pri posredovanju glasov, potem ko so bili mobilna omrežja in internet na dan volitev zaradi varnostnih razlogov začasno prekinjeni.
Po objavi uradnih rezultatov so v več pakistanskih mestih pred poslopji volilne komisije izbruhnili protesti podpornikov nekdanjega premierja Imrana Khana, ki volilni komisiji očitajo manipulacije.
Protestniki so se v mestu Rawalpindi južno od Lahoreja spopadli s policijo, ta pa je protestnike že predhodno opozorila, da bo "proteste zatrla s trdo roko". O spopadih poročajo tudi iz drugih pakistanskih mest, podatkov o smrtnih žrtvah in poškodovanih pa ni, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Volitve je poleg vzajemnega obtoževanja med Khanom in Šarifom zaznamovalo tudi nasilje, zaradi česar je za varnost skrbelo več kot 650 tisoč vojakov in policistov. Kljub temu so poročali o več napadih s smrtnimi žrtvami. Dan pred volitvami je bilo v eksplozijah avtomobilov bomb v provinci Balučistan na jugozahodu države ubitih najmanj 28 ljudi, ranjenih pa več kot 30.
Stranka Tehrik-e-Insaf (PTI) na volitvah ni smela nastopiti kot stranka, zato so njeni člani nastopili kot neodvisni kandidati. Ti ne smejo sami oblikovati vlade, lahko pa v 72 urah po zmagi prijavijo pripadnost katerikoli stranki. Tovrstna praksa v Pakistanu pogosto vodi do trgovanja in sklepanja novih zavezništev po volitvah, kar bi lahko zmanjšalo uspeh PTI.