Petek, 22. 9. 2023, 20.09
1 leto, 4 mesece
Umrl je nekdanji italijanski predsednik Giorgio Napolitano
V starosti 98 let je danes v rimski bolnišnici umrl nekdanji italijanski predsednik Giorgio Napolitano, je po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočila italijanska vlada. Že dlje časa je imel zdravstvene težave. V bolnišnico so ga sprejeli kmalu po njegovem rojstnem dnevu 29. junija, v zadnjih dneh pa se je njegovo stanje še poslabšalo. V Italiji se medtem vrstijo odzivi na njegovo smrt.
Več vidnih italijanskih politikov, med njimi tudi premierka Giorgia Meloni, je že izrazilo sožalje ob smrti nekdanjega predsednika države. Njegov naslednik Sergio Mattarella se mu je med drugim poklonil z besedami, da je zvesto sledil ustavi, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Giorgio Napolitano je bil dolga leta najmočnejši politik v državi in si je v znak spoštovanja med Italijani prislužil vzdevek Re Giorgio (Kralj Giorgio), užival pa je tudi velik ugled v tujini.
Rodil se je 29. junija 1925 v Neaplju v družini intelektualcev, politično kariero pa je začel graditi v drugi svetovni vojni, ko je bil aktiven član upora proti nacistom in fašistom. Leta 1942 se je pridružil protifašističnemu gibanju, leta 1945 pa je uradno postal član Italijanske komunistične partije, vstopil v politiko in bil leta 1953 prvič izvoljen v parlament.
On behalf of the Republic of Slovenia, I express my condolences and deepest sympathies to President Sergio Mattarella and the people of Italy following the death of the Former President of the Italian Republic Giorgio Napolitano.@Quirinale
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) September 22, 2023
Do takrat je Napolitano pridobil diplomo s področja prava. Bil je član nacionalnega komiteja partije in je postajal vse pomembnejša oseba v njeni organizaciji. Kljub sporni podpori invaziji Sovjetske zveze na Madžarsko leta 1956 je bil eden od voditeljev reformističnega dela stranke.
Septembra 2005 imenovan za dosmrtnega senatorja
Napolitano je bil od leta 1992 do 1994 predsednik spodnjega doma italijanskega parlamenta, v prvi vladi Romana Prodija pa je bil notranji minister. Ministrski položaj je zasedal od leta 1996 do 1998, zatem pa je bil izvoljen v Evropski parlament v Strasbourgu, kjer je bil poslanec do leta 2004. Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi ga je septembra 2005 imenoval za dosmrtnega senatorja.
Ob slovesu nekd. predsednika Italije prijatelja Giorgia Napolitana izražam sožalje njegovi državi in družini, z izrazi hvaležnosti za občuteno prizadevanje za prijateljstvo, spravo in dobrososedstvo med Slovenci in Italijani. Ohranil ga bom v najbolj žlahtnem spominu. 🇸🇮🇮🇹 ~bp pic.twitter.com/e78U29BhmW
— Borut Pahor (@BorutPahor) September 22, 2023
Leta 2006 so ga kot prvega nekdanjega komunista izvolili za italijanskega predsednika. Leta 2013 mu je italijanski parlament kot prvemu italijanskemu predsedniku zaupal še drugi sedemletni predsedniški mandat. Na položaju je bil do leta 2015, ko ga je nasledil Sergio Mattarella.
Pripomogel k otoplitvi odnosov med Slovenijo in Italijo
Nekdanji italijanski predsednik je pripomogel tudi k otoplitvi odnosov med Slovenijo in Italijo. Zgodovinsko je bilo namreč srečanje takratnih predsednikov Italije, Slovenije in Hrvaške, Giorgia Napolitana, Danila Türka in Iva Josipovića, v Trstu, ko so julija 2010 obiskali tudi Narodni dom v Trstu. Takrat so se zavzeli za preseganje tragedij iz preteklosti. Ob obisku Slovenije leta 2012 pa je Napolitano postal prvi tuji predsednik, ki je nagovoril državni zbor, je poročala STA.
Pred dnevi so 98-letnega Napolitana sprejeli na zdravljenje v bolnišnico v Rimu kmalu po njegovem rojstnem dnevu 29. junija. Njegovo zdravstveno stanje je bilo slabo že nekaj časa.