Ukrajinski premier je Putina obtožil, da želi Ukrajino izbrisati kot neodvisno državo. "Njegov cilj je zavzeti celotno Ukrajino, Ukrajino želi izbrisati kot neodvisno državo," je prepričan Jacenjuk.
Cilj ruskega predsednika Vladimirja Putina po besedah ukrajinskega premierja Arsenija Jacenjuka ni le zavzetje separatističnih regij Doneck in Lugansk. Kot je Jacenjuk povedal danes v Kijevu, ruski predsednik želi uničiti neodvisno Ukrajino.
Dogovor o prekinitvi ognja na vzhodu Ukrajine, podpisan 5. septembra, je Jacenjuk označil kot prvi korak k "zaustavitvi pokola". Sporazum so pod okriljem Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) v beloruskem Minsku podpisali predstavniki Ukrajine ter samooklicanih ljudskih republik Lugansk in Doneck.
"Rusi nas bodo izigrali"
Ukrajinski premier je danes povedal, da dvostranski dogovor z Rusijo ni najboljša zamisel, zato je ZDA in EU pozval k neposrednemu sodelovanju v mirovnih pogovorih, da bi zagotovili ukrajinsko neodvisnost in suverenost. "Rusi nas bodo izigrali," se boji Jacenjuk, ki je prepričan, da Putin želi še en zamrznjen spor, v okviru katerega bi se lahko polastil ukrajinskih bogastev.
EU in ZDA s sankcijami proti Rusiji
EU je v petek uveljavila nove sankcije proti Rusiji. Te med drugim prepovedujejo zadolževanje ruskih energetskih in obrambnih podjetij na evropskih trgih in dajanje posojil ruskim bankam ter razširjajo kazenski seznam s 24 osebami. Za podoben korak kot EU so se odločile tudi ZDA, iz Moskve pa je pričakovano prišla napoved protiukrepov.
Lavrov: ZDA poskušajo prekiniti gospodarske vezi med EU in Rusijo
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je ZDA obtožil, da izkoriščajo krizo v Ukrajini, da bi prekinile gospodarske vezi Rusije z Evropsko unijo. Po njegovem mnenju želijo ZDA prisiliti evropske države, da bi kupovale ameriški plin, ki je precej dražji od ruskega. Lavrov je obtožil ZDA, da želijo Evropi vsiliti ameriški utekočinjeni plin po cenah, ki ne morejo biti konkurenčne cenam ruskega plina. EU iz Rusije dobi približno tretjino plina.
Lavrov je sicer prepričan, da se bo pristranski odnos EU do Rusije kmalu spremenil, saj "razumni glasovi" znotraj povezave opozarjajo na "paradoksalno situacijo" uvajanja novih sankcij v trenutku, ko je bilo podpisano premirje.