Petek,
5. 9. 2014,
15.11

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina

Petek, 5. 9. 2014, 15.11

8 let, 10 mesecev

Ukrajina in separatisti podpisali sporazum o prekinitvi ognja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pogajalci vlade v Kijevu in proruski separatisti so danes na pogajanjih v Minsku dosegli dogovor o prekinitvi ognja.

Prekinitev ognja bo po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax v veljavo stopila ob 18. uri po lokalnem času (17. uri po srednjeevropskem času).

Da je bil dosežen dogovor o prekinitvi ognja, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili tudi separatisti, in sicer na Twitter računu samooklicane ljudske republike Doneck na Twitterju. Prekinitev ognja od 18. ure dalje Glede na poročanje ruske tiskovne agencije Itar-Tass v Minsku podpisani načrt za jugovzhod Ukrajine obsega 12 točk. Porošenko je prek Twitterja sporočil, da je bil v Minsku podpisan preliminarni protokol za prekinitev ognja. Zatem so iz njegovega urada sporočili, da je načelniku generalštaba ukrajinske vojske odredil, da ob 18. uri po lokalnem času ustavijo sovražnosti, poroča AFP.

Le nekaj minut pred podpisom dokumenta je sicer ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk ZDA in EU pozval, naj bodo garant prekinitve ognja s separatisti. "Potrebuje podporo ZDA in EU. Sami nasproti Rusije ne bomo zmogli ... potrebujemo garancije," je dejal na zasedanju vlade.

Pogovorov v Minsku so se udeležili predstavniki Ukrajine, Rusije, separatistov in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Zapletena linija poveljevanja Po mnenju strokovnjakov prekinitev ognja na terenu zaradi zapletene linije poveljevanja na obe straneh verjetno ne bo enostavna.

Na konfliktnem območju na vzhodu države se je namreč kljub pogovorom v Minsku nadaljevalo nasilje, ki je terjalo mrtve in ranjene. V Minsku tudi dogovor o izmenjavi ujetnikov V Minsku naj bi se dogovorili tudi o izmenjavi ujetnikov, še navaja dpa. Sicer pa so razpravljali tudi o dolgoročnem nadzoru prekinitve ognja, ki bi ga izvajali opazovalci Ovseja, kar je predlagal ruski predsednik Vladimir Putin.

Pogovore o prihodnjem statusu konfliktnega Doneškega bazena pa naj bi preložili na kasnejši datum.