Nedelja, 30. 11. 2014, 8.27
8 let, 7 mesecev
Švicarji na referendumu z veliko večino zavrnili drastične omejitve priseljevanja
Konservativna okoljska skupina Ecopop, pobudnica današnjega referenduma, želi letno neto priseljevanje omejiti na največ 0,2 odstotka populacije Švice, ki šteje 8,2 milijona. To bi pomenilo največ 16.000 priseljencev na leto, kar je precej manj od sedanjih 100.000.
Švicarski gospodarstveniki so pred glasovanjem opozarjali, da bi jim v primeru uspelega referenduma manjkalo kakih pol milijona ljudi letno in bi ostali brez kvalificirane delovne sile. Vlada v Bernu pa je svarila, da bi morala Švica v tem primeru kršiti svoje dogovore z EU, kar bi vodilo v zaprtje evropskega trga zanjo in v prekinitev trgovinskih vezi.
Švicarji so sicer februarja na referendumu s tesno večino že izglasovali uvedbo kvot za priseljevanje iz držav EU. Švica bo priseljevanje s kvotami omejevala od leta 2017.
60 odstotkov Švicarjev pa je glasovalo proti temu, da bi ukinili davčne ugodnosti tujim milijonarjem, ki se preselijo v Švico, a tam ne delajo in plačujejo nizke davke po enotnih stopnjah, precej nižje kot švicarski državljani. Pobudniki tega referenduma, levo usmerjene stranke in sindikati, so poudarjali, da davčne ugodnosti med drugim vodijo v pretirano urbanizacijo, dvigujejo cene nepremičnin in škodijo domačinom.
Prvi izidi kažejo, da je proti ukinitvi davčnih ugodnosti za tuje bogataše glasovalo tudi 68,7 odstotka prebivalcev Ženeve, ki velja za kanton bogatih.
V Švici živi več kot 5700 milijonarjev in milijarderjev s tujim potnim listom, ki v švicarski proračun z davki letno prispevajo približno milijardo frankov oziroma okoli 830 milijonov evrov.