Petek,
2. 3. 2012,
6.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Srbija

Petek, 2. 3. 2012, 6.36

8 let, 8 mesecev

Status kandidatke za članstvo v EU dobra novica za Srbijo in regijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Voditelji EU so prvi dan zasedanja v Bruslju Srbiji dodelili status kandidatke za članstvo v uniji. Poleg tega so za predsednika Evropskega sveta še drugič imenovali Belgijca Hermana Van Rompuya.

V Srbiji, na Zahodnem Balkanu in v Evropi so odločitev označili za dobro novico tako za Srbijo, ki je s tem odločno stopila na pot približevanja Evropi, kot za celotno regijo. Predsednik Evropskega sveta Herman van Rompuy je ob dodelitvi statusa kandidatke Srbiji izrazil upanje, da bo to državo spodbudilo k nadaljnjim prizadevanjem za izpolnitev meril za članstvo in nadaljnji krepitvi regionalnega sodelovanja.

Janša: Odločitev ni pomembna samo za Srbijo, temveč za celotno regijo in EU Slovenski premier Janez Janša je ocenil, da ta odločitev ni pomembna samo za Srbijo, temveč tudi za regijo in EU. Premier upa, da bo to prispevalo tudi k premiku za Makedonijo, ki že od decembra 2005, ko je dobila status kandidatke, čaka na začetek pristopnih pogajanj z unijo, ter k hitrejšemu reševanju odprtih dvostranskih vprašanj med Srbijo in Kosovom.

"Odločitev odpira pot napredka in gospodarskega razvoja Srbije" Srbski predsednik Boris Tadić je v odzivu poudaril, da dodelitev statusa kandidatke za članstvo "odpira pot napredka in gospodarskega razvoja" Srbije. "Državljani Srbije so nosili najtežje breme reform, ki jih je morala izvesti naša država, da se je preoblikovala v demokratično družbo, v kateri so spoštovane človekove pravice in pravice manjšin ter evropske vrednote," je v odzivu dejal Tadić. Obenem je Srbe opozoril, da jih veliko dela še čaka, preden bo Srbija začela pristopna pogajanja z unijo.

Na podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Srbiji so se poleg Tadića že odzvali tudi nekateri drugi srbski politiki.

Nekdanji podpredsednik vlade Božidar Đelić je za srbsko televizijo RTS dejal, da bo potrebno v dialogu s Prištino rešiti še vprašanji telekomunikacij in oskrbe z električno energijo, preden lahko Srbija računa, da bo dobila datum za začetek pogajanj z EU.

"Dodelitev statusa Srbiji in njenim državljanom ne pomeni nič" Podpredsednik Srbske radikalne stranke Dragan Todorović pa je menil, da dodelitev statusa Srbiji in njenim državljanom ne pomeni nič. Poleg tega naj bi odločitev dodatno poslabšala položaj Srbije, saj naj bi se tako odprla pot za nova izsiljevanja. Tudi predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica je ocenil, da ni razloga za veselje.

"Gre za zgodovinsko odločitev" Iz držav Zahodnega Balkana pa so v Beograd prihajale številne čestitke. Kot ocenjujejo vodilni politiki več držav v regiji, gre za zgodovinsko odločitev za Srbijo, ki bo pozitivno vplivala tudi na evropsko perspektivo ostalih držav Zahodnega Balkana.

Tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je ocenila, da je status kandidatke za članstvo v EU pomemben korak naprej za prihodnost Srbije.

MZZ: Ponovno potrjena evropska prihodnost Srbije Na slovenskem zunanjem ministrstvu so poudarili, da je bila z odločitvijo Evropskega sveta ponovno potrjena evropska prihodnost Srbije in odprta pot za priprave na začetek pogajanj Srbije za članstvo v EU. Ocenili so tudi, da so vse države regije dobile jasen signal, da širitvena politika ostaja eno najučinkovitejših in najboljših instrumentov EU za krepitev prostora svobode, varnosti in trajnostnega razvoja.

"V krogu držav, ki delijo skupno evropsko usodo" Nekdanji slovenski veleposlanik v Beogradu Borut Šuklje ocenjuje, da je status kandidatke dobra novica za Srbijo, ker jo "na nek način postavlja v krog držav, ki delijo skupno evropsko usodo". S tem pa se tudi začenja postopek evropskih pogajanj in prilagajanje srbske zakonodaje evropski. Kot je še povedal, Srbija s tem postaja država, ki je zanesljiva za tuje partnerje in vlagatelje ter si odpira možnost nadaljnjega gospodarskega, političnega in socialnega razvoja.

Kacin: Srbija gre zdaj brez težav na volitve in pred tem v predvolilno kampanjo Evropski poslanec Jelko Kacin (Alde/LDS), tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo, je menil, da je z dodelitvijo statusa kandidatke v Srbiji bistveno manj manevrskega prostora za nekatere bolj populistično naravnane stranke, ki so srbsko volilno telo begale z morebitno alternativo EU, kar naj bi bilo strateško povezovanje z Rusijo. Dodal je, da lahko gre Srbija zdaj brez težav na volitve in pred tem v predvolilno kampanjo.

"Skrajni čas je, da Srbija pospeši tempo približevanja EU, saj si njeni državljani zaslužijo evropsko prihodnost," pa je v sporočilu za javnost zapisala evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD). Ocenila je, da je Srbija v zadnjem mesecu naredila velik napredek in dokazala, da je resna partnerica s svojo proevropsko držo.

Srbija status pričakovala že decembra lani Srbija je po lanskih aretacijah še zadnjih haaških obtožencev Ratka Mladića in Gorana Hadžića status pričakovala že decembra lani, vendar ga ni dobila, v glavnem zaradi nasilja na severu Kosova.

Vrh EU je Srbiji decembra lani določil tri pogoje za status: napredek pri izvajanju dogovorov v okviru dialoga s Prištino, dogovor o regionalnem sodelovanju ter dejavno sodelovanje pri zagotavljanju izvajanja mandatov evropske misije Eulex in operacije zveze Nato Kfor.

Preboj dosežen konec minulega tedna Preboj je bil dosežen konec minulega tedna, ko sta bila v okviru dialoga Beograda in Prištine izpolnjena dva od omenjenih pogojev. Strani sta namreč po dolgih pogajanjih dosegli kompromis o zastopanju Kosova na regionalnih srečanjih in o izvajanju dogovora o skupnem upravljanju meje na severu Kosova.

Na koncu se je zapletlo še zaradi Romunije, ki je zahtevala, da se v sklepe vključi ureditev statusa vlaške manjšine v Srbiji. Problem je bil rešen tako, da bo Evropska komisija pozorno spremljala prizadevanja Srbije glede varstva manjšin in o tem poročala v poročilu o napredku Srbije na poti v EU.