Sobota,
28. 7. 2018,
16.12

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

Egipt Kairo sodišče smrt obsodba

Sobota, 28. 7. 2018, 16.12

6 let, 3 mesece

Sodišče v Kairu na smrt obsodilo 75 islamističnih protestnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15
Mahmoud Abu Zeid | Foto Reuters

Foto: Reuters

Sodišče v Kairu je danes obsodilo na smrt 75 ljudi, med njimi tudi pomembne člane prepovedane Muslimanske bratovščine, zaradi sodelovanja v množičnih nasilnih protestih v Egiptu, do katerih je prišlo po strmoglavljenju islamističnega predsednika Mohameda Mursija leta 2013.

Sodniki v Kairu so predhodno odločitev v sojenju, ki je del procesa proti 739 obtoženim, danes napotili na velikega muftija kot najvišjo pravno avtoriteto v državi, da poda svoje mnenje, kot to zahteva egiptovska zakonodaja. Njegovo mnenje ni obvezujoče in ponavadi potrdi sodbo sodišča.

Septembra sodbe še za preostalih 660 obtoženih

Sodišče bo po poročanju državne egiptovske televizije končno sodbo izreklo 8. septembra. Med obtoženimi, ki so obsojeni na smrtno kazen z obešanjem, sta tudi vodilna člana Muslimanske bratovščine Esam al Erian in Mohamed al Beltagui.

Ta dan naj bi sodišče izreklo sodbo tudi za preostalih 660 obtoženih v procesu, med katerimi sta tudi vodja Muslimanske bratovščine Mohamed Badie in novinar Mahmud Abu Zeida (na naslovni fotografiji za rešetkami). Obtožnica jim očita umor, uničevanje državnega premoženja, nezakonito posedovanje orožja in članstvo v hudodelski skupini.

Sojenje zaradi protestov po odstavitvi prvega demokratično izvoljenega predsednika

Sojenje se nanaša na proteste, ki so jih sredi leta 2013 organizirali Mursijevi privrženci na trgu Raba al Adavija v Kairu po odstavitvi Mursija s predsedniškega položaja julija tega leta. Mursija, sicer prvega demokratično izvoljenega predsednika, je zaradi njegove avtoritarne vladavine strmoglavila vojska pod vodstvom sedanjega predsednika Abdela Fataha al Sisija.

Varnostne sile so 14. avgusta 2013, ki velja za enega najbolj krvavih dni v zgodovini sodobnega Egipta, s silo razgnale protestnike, ki so organizirali protestno sedenje.

V zgolj nekaj urah je bilo na trgu Raba al Adavija in trgu Nahda, kjer je prav tako potekal protest, ubitih okoli 700 ljudi. Več sto ljudi pa je bilo v naslednjih mesecih ubitih v uličnih spopadih s policijo. Oblasti so izvedle tudi množične aretacije.

Egiptovske oblasti pod vodstvom al Sisija pripadnike Muslimansko bratovščino obravnavajo kot teroriste.