Torek,
19. 7. 2011,
17.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Grčija bomba

Torek, 19. 7. 2011, 17.08

8 let, 7 mesecev

Sodišče obsodilo grške anarhiste, ki so pošiljali pisemske bombe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Posebno atensko sodišče je na dolge zaporne kazni obsodilo sedem članov grške anarhistične skupine Zarote ognjenih jeder, ki je prevzela odgovornost za več pošiljk pisemskih bomb evropskim voditeljem.

Šest obtožencev so sodniki spoznali krive ekstremizma, enega vloma, kraje in ponarejanja dokumentov, dva obtoženca pa so oprostili.

Kaznovali so ju s kar 37 leti zapora Dva obtoženca je sodišče spoznalo za kriva "oblikovanja in članstva v teroristični skupini" ter načrtovanja bombnega napada na domova grškega ministra za notranje zadeve Panajotisa Hinofotisa in še enega nekdanjega člana grške vlade leta 2009. Obsojenca, 23-letna Haralambos Hatzimihelakis in Panajotis Argiros sta si prislužila po 37 let zaporne kazni.

20-letnici prisodili 11,5 let zapora Malo manj, 20 let zaporne kazni je dobil 31-letni Georges Karajanides. Še trem skrajnežem, dvema 22-letnikoma in 20-letnici, je sodišče prisodilo po 11,5 leta zapora. Najmilejšo kazen si je prislužil anarhist, obtožen vloma, kraje in ponarejanja, in sicer dve leti in devet mesecev.

Obtožencem je sodilo posebno sodišče, ki je od januarskega prijetja devetih domnevnih anarhistov zasedalo v atenskem zaporu Korjidalos, v katerem je bila zaprta večina prijetih.

Skupina Zarota ognjenih jeder, katere člani so obsojeni anarhisti, je novembra prevzela odgovornost za več deset pisemskih bomb, od leta 2008 poslanih različnim evropskim voditeljem.

Bombe naj bi poslali več evropskim politikom Pozornost mednarodne skupnosti si je skupina prislužila novembra 2010, ko so pisemske bombe poleg Merklove prejeli italijanski premier Silvio Berlusconi, francoski predsednik Nicolas Sarkozy in predsednik Evropske komisije Juan Manuel Barroso. Pisemske bombe so v tistem obdobju prejela tudi številna tuja veleposlaništva v Grčiji.

Večino poslanih bomb je pred sprožitvijo prestregla policija, a v zadnjih napadih decembra lani, za katere je skupina prevzela odgovornost, je bila močno poškodovana zgradba atenskega sodišča.