Petek, 25. 9. 2015, 11.51
7 let, 1 mesec
Slovenski gostinec v Düsseldorfu, pri katerem gostje čakajo že pred vrati
Sredi Düsseldorfa, na najbolj obiskani in z restavracijami posejani ulici, stoji tudi slovenska gostilna Schweine Janes, z že skoraj polstoletno tradicijo.
Zahodnonemško mesto Düsseldorf velja za mednarodno gospodarsko in finančno središče, ima 1,5 milijona prebivalcev, zaradi sejmov ga letno obišče še na milijone obiskovalcev in turistov. V samem središču mesta, v starem mestnem jedru na najlepši in zato tudi najbolj obiskani ulici, lahko najdemo tudi slovensko gostilno.
Najbolj jo obiskujejo Nemci in Kitajci, veliko je tudi Rusov ter drugih gostov z vsega sveta.
Seveda ne manjkajo niti Slovenci. "Ti k nam prihajajo ciljno, ker so doma od drugih slišali za nas in nas zato obiščejo," razlaga lastnik gostilne. Veliko slovenskih obiskovalcev pride tudi na račun sejmov. V mestu je letno 200 sejemskih dni, na njih se predstavljajo tudi slovenska podjetja, ki se obvezno ustavijo na kosilu ali večerji pri Janezu.
Gostilno danes upravlja Srečko Krajnc skupaj z ženo in bratom. Pred 20 leti so jo prevzeli od Srečkovega strica Janeza, ki jo je odprl leta 1968.
Ime se je hitro prijelo, saj si ga Nemci zelo hitro zapomnijo, prav tako nimajo nobenih težav z izgovarjavo imena Janez. "Precej drugače bi bilo, če bi uporabili moje ime, saj imajo z izgovarjavo imena Srečko Nemci precej več težav," se pošali gostinec.
Ime gostilne se je celo tako dobro uveljavilo, da je že nekaj Srečkovih nemških prijateljev sinu dalo ime Janez.
Drugih posebnih slovenskih jedi ne strežejo, saj so Nemci bolj navajeni na svojo tradicionalno kuhinjo. Prav tako pri Janezu ne boste našli slovenskega piva, saj je domača konkurenca prehuda. "Če bi bili bližje Sloveniji, bi še šlo, tako se pa ne obrestuje. Strežemo pa slovensko vino iz ptujskega okoliša. Prej smo imeli v ponudbi druga vina, a se niso prodajala, vina iz Haloz pa gostje zelo radi pijejo in jih pohvalijo."
Gostinec sicer pravi, da je bilo v Nemčiji od nekdaj treba bolj trdo delati kot v Sloveniji – precej več ur in vsak dan. "Prostega časa nikoli ni bilo toliko kot doma."
Brez trdega dela v "obljubljeni deželi" ne gre, je realen Srečko. "V Nemčiji zelo dobro živimo, a v to vlagamo veliko truda, brez tega ne gre. Če ne delaš in se ne trudiš, boš tu živel precej slabše kot v Sloveniji. Tu je ogromno ljudi, ki živijo na ulici, ker jim ni uspelo."
Kulturni šok je bil zanj takrat kar velik, za seboj je pustil vse svoje prijatelje, novo družbo je bilo zaradi neprestanega dela precej težko najti. Naučiti se je bilo treba tudi novega jezika in se navaditi na novo okolico, ki je bila nepredstavljivo drugačna od domačih haloških gričev. A s časom se navadiš in potem ti tudi novo okolje priraste k srcu, pravi Srečko.