Torek, 8. 9. 2015, 9.19
8 let, 8 mesecev
Skrivnost zatona ameriških modnih znamk
V New Yorku je švedska veriga trgovin z oblačili H&M pred nekaj meseci odprla svojo največjo trgovino na svetu. Ta trgovina je zdaj polna obiskovalcev, ki se gnetejo pred kabinami za pomerjanje oblačil.
Gap ni osamljen primer. Tudi drugi ameriški prodajalci oblačil, ki so imeli prej kultni status, so zdaj v težavah. Abercrombie&Fitch se je tako znašel v hudi identitetni krizi, American Apparel bo mogoče celo moral zapreti svoja vrata. V vseh treh omenjenih podjetjih so lani zamenjali svoje predsednike uprav in vsa so v zadnjih četrtletnih poročilih objavila podatke o nadaljnjem upadu prihodkov.
Razlog za težave ameriških modnih znamk niso le previsoke cene v primerjavi s cenovno ugodnejšimi evropskimi trgovci z oblačili. Poglejmo najprej primer Gapa: v devetdesetih letih prejšnjega stoletja je bila to najbolj trendovska modna znamka.
Uradne obleke za službo so tako vse bolj izpodrivala bolj športna oblačila, pogosto prav Gapova. Toda v zadnjem desetletju je Gap izgubil občutek za okus kupcev in blagovna znamka je padla v krizo. Po mnenju modnih strokovnjakov Gapu manjka jasen profil.
Če se Gap še drži na Interbrandovi lestvici, je Abercrombie&Fitch že zdavnaj izpadel z nje. Leta 1999 je bil Abercrombie&Fitch, takrat skoraj sopomenka za kul znamko, vreden 2,2 milijarde evrov, zdaj pa le še 530 milijonov evrov.
Zdaj modna znamka daje manj poudarka na spolnost v oglaševanju, izginili so tudi mladeniči pred trgovinami. Toda ne samo način oglaševanja, spremembe so doživele tudi Abercrombiejeve kolekcije: če je bil prej na oblačilih, na primer na majicah s kratkimi rokavi, natisnjen velik logotip blagovne znamke Abercrombie&Fitch, se je ta velik napis z letošnjo pomladjo poslovil.
Tudi za American Apparel so bile usodne napake vodilnega menedžerja. V primerjavi z Gapom in Abercrombie&Fitch je bila strategija American Apparela sicer bolj usklajena z duhom časa. Za to verigo trgovin z oblačili so značilna preprosta, pogosto enobarvna in nepotiskana oblačila brez velikih logotipov.
Toda American Apparelu je zadnja leta otežilo življenje neustrezno vodenje. Velik del krivde za te napake ima ustanovitelj in dolgoletni predsednik uprave podjetja Dov Charney, ki so ga zaradi njegovih opazk številne sodelavke obtožile spolnega nadlegovanja. Ko so ga lani nenadoma odpustili, je Charney tožil podjetje za okoli 90 milijonov evrov.
Na drugi strani Zara in H&M poleg nižjih cen pridobivata kupce tudi s tem, da sta veliko hitrejši od ameriških trgovin z oblačili, saj jim uspe modne trende z modnih brvi zelo hitro prenesti v svoje kolekcije oblačil.