Torek, 28. 3. 2017, 18.58
7 let, 3 mesece
Škotski parlament podprl novi referendum za izstop iz Velike Britanije
Škotski parlament je danes podprl novi referendum o samostojnosti Škotske. Referendum sta zaradi brexita predlagali Škotska nacionalna stranka in voditeljica regionalne vlade Nicole Sturgeon.
Na glasovanju v parlamentu je 69 poslancev Sturgeonovi podelilo mandat za začetek pogajanj z Londonom o izvedbi referenduma, 59 poslancev je glasovalo proti.
Bo britanska vlada spoštovala voljo škotskega parlamenta?
Po glasovanju je škotska premierka Nicola Sturgeon izrazila upanje, da bo britanska vlada spoštovala voljo škotskega parlamenta. Če jo bo, pa bo "začela pogovore v dobri veri in s pripravljenostjo na kompromis".
Britanska vlada je že sporočila, da ne bo začela pogovorov o predlogu škotske vlade za nov referendum o neodvisnosti konec leta 2018 ali v začetku 2019. "Ne bi bilo pošteno, da od Škotov zahtevamo, da sprejmejo odločitev ključnega pomena brez ustreznih informacij o prihodnjih odnosih z EU ali o tem, kakšna bo neodvisna Škotska," so sporočili iz Londona.
Regionalni parlament v Edinburghu je danes potrdil, da bi referendum predvidoma potekal jeseni 2018 ali spomladi 2019, torej še pred uradnim izstopom Velike Britanije iz Evropske unije. Vendar morata referendum potrditi tudi vlada in parlament v Londonu. London, ki vztraja, da priprava referenduma med postopkom brexita ni primerna, je dal že tudi vedeti, da bi bilo sprejemljivo morda le, če bi ga izvedli po predvidenem končanju procesa izstopa iz EU marca 2019.
"Škotska je tako kot ostala Velika Britanija na razpotju"
Britanska premierka Theresa May je v ponedeljek med obiskom Škotske, kjer se je srečala tudi s Sturgeonovo, znova ponovila nasprotovanje pripravi referenduma v času, ko poteka proces brexita, saj je pomembno v tem obdobju "ohraniti moč in stabilnost" Velike Britanije. Poudarila je, da bo izstop iz EU priložnost za okrepitev vezi med britanskimi narodi Anglije, Škotske, Walesa in Severne Irske.
Pred glasovanjem je Sturgeonova danes poslance v škotskem parlamentu pozvala, naj potrdijo njen načrt o pripravi drugega referenduma. Sturgeonova, ki vodi SNP, je ob tem izrazila nezadovoljstvo, ker njena prizadevanja, da bi s konservativno britansko vlado Therese May dosegla kompromis glede brexita naletela na brezkompromisnost Londona.
"Škotska je tako kot ostala Velika Britanija na razpotju," je poudarila. Ko bo Mayeva v sredo sprožila postopek za izstop države iz EU, kot je napovedala, "bodo spremembe za našo državo neizogibne" - to bo vplivalo na trgovino, vlaganja in življenjski standard, na naravo družbe, v kateri živimo, je opozorila.
Drugi referendum o neodvisnosti je potreben, ker bo brexit, še posebej zaradi načrtov Mayejeve, da bo Velika Britanija izstopila tudi iz evropskega enotnega trga, spremenil odnos Škotske z Londonom in Evrope proti njeni volji, meni Nicole Sturgeon.
Škotska si želi ostati del evropskega enotnega trga
"Te spremembe nam ne smejo biti vsiljene," je bila odločna ter vztrajala, da je drugi referendum o neodvisnosti potreben, ker bo brexit - še posebej zaradi načrtov Mayeve, da bo Velika Britanija izstopila tudi iz evropskega enotnega trga - spremenil odnos Škotske z Londonom in Evrope proti njeni volji.
"Prebivalci Škotske morajo imeti pravico do izbire med brexitom - morda zelo trdim brexitom - in možnostjo, da postanejo samostojna država, ki bo sama določala svojo smer in oblikovala resnična partnerstva med enakimi," je dejala poslancem. Škotska si sicer med drugim želi, da bi po brexitu ostala del evropskega enotnega trga.
SNP sicer vodi manjšinsko škotsko vlado, ob napovedani podpori Zelenih pa je bila podpora predlogu o referendumu pričakovana. Referendumu nasprotujejo škotski konservativci, laburisti in liberalni demokrati.
Visoka podpora neodvisnosti
Najnovejša anketa, ki jo je ScotCen objavil v začetku marca, kaže na visoko podporo neodvisnosti, ki pa še vedno ni večinska. Neodvisnost je podprlo 46 odstotkov vprašanih, kar je sicer največ, odkar od leta 1999 izvajajo to redno letno raziskavo.